Derbinin Galibi Vakıfbank Oldu

Vodafone Sultanlar Ligi’nde heyecan hafta içerisinde de devam ediyor. 25 Ekim 2023 Çarşamba gününün programında yer alan maçta Vakıfbank ile Eczacıbaşı Dynavit karşı karşıya geldi. Saat 19.00’da başlayan maça Vakıfbank Spor Sarayı ev sahipliği yaptı. Voleybol severler, maça çok fazla ilgi göstermişlerdi. Gelin, bu maçta yaşananlara bir göz atalım!

Vakıfbank Sahaya Beklenen Bir İlk Altı ile Çıktı

Takdir edersiniz ki, hem Vakıfbank hem de Eczacıbaşı Dynavit, Sultanlar Ligi’nin doğal favorileri arasında yer alıyorlar. Her iki takım da sezona oldukça iyi bir başlangıç yaptı. Şu ana kadar çıkmış oldukları üç maçı da kazanan iki takımdan hangisinin derbiden galip ayrılacağını tahmin etmek bir hayli zordu.

Vakıfbank, yeni sezon öncesinde kadrosunu birbirinden önemli isimler ile takviye etti. Jordan Thompson, Ali Frantti, Bianka Busa, Sarah van Aalen, İdil Naz Başcan, Zeynep Sude Demirel ve Karmen Aksoy, takıma yeni katılan isimler oldular. 15 yıldan bu yana Vakıfbank’ı çalıştıran İtalyan antrenör Giovanni Guidetti, Eczacıbaşı Dynavit’in gücünün farkındaydı. Takımını bu maçta sahaya pek sürpriz olmayan bir ilk altı ile çıkardı. Cansu Özbay, Jordan Thompson, Gabi, Bianka Busa, Zehra Güneş ve Bahar Akbay, ilk altıda görev alan isimlerdi. Takımın liberosu her zaman olduğu gibi Ayça Aykaç idi. Vakıfbank’ın kadrosunda dikkat çeken tek bir değişiklik vardı. Amerikalı smaçör Ali Frantti, maç kadrosunda yoktu. Bu oyuncunun sakat olma ihtimali bir hayli fazla!

Eczacıbaşı Dynavit Rakibinden Asla Çekinmiyordu

Yeni sezon öncesinde kadrosunu Alexa Gray, Jovana Stevanovic, Naz Aydemir Akyol ve Martyna Czyrnianska gibi isimlerle güçlendiren Eczacıbaşı Dynavit, üç maçının tamamını kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Bilhassa Türk Hava Yolları ve Fenerbahçe Opet maçlarından galibiyet ile ayrılarak önemli bir eşiği atlamış oldu. Antrenör Ferhat Akbaş, takımının Vakıfbank’ı yenebilecek güçte olduğunu düşünüyordu. Fakat, bu, zannedildiği kadar kolay olmayacaktı. Çünkü, Eczacıbaşı Dynavit, bu maçta Martyna Czyrnianska ve Alexa Gray gibi önemli iki oyuncusundan sakatlık yüzünden faydalanamadı.

Bu maçta Eczacıbaşı Dynavit’in ilk altısını oluşturan isimler arasında Elif Şahin, Tijana Boskovic, Hande Baladın, Irina Voronkova, Jovana Stevanovic ve Sinead Jack Kısal vardı. Takımın liberosu ise tahmin edebileceğiniz üzere Simge Aköz idi.

Vakıfbank Maçı Zorlanmadan Kazandı

Voleybol severler, maçın çok çekişmeli geçeceğini ve beş sete uzayacağını düşünüyorlardı. Ancak, öyle olmadı. Vakıfbank, maç boyunca rakibine kıyasla hem savunmada hem de hücumda çok daha iyi olduğunu gösteren bir oyun ortaya koydu. Maçı da 3-0 kazanmayı başardı. Setler, 25-23, 25-20 ve 25-22 bitti. Bu galibiyet, Vakıfbank’ın bu sezon ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Maçın en skorer ismi Tijana Boskovic idi. 26 yaşındaki oyuncu, maçı 25 sayı ile tamamladı.