2021 Gençlerbirliği İçin Nasıl Geçti

Türk futbolunun simge kulüplerinden birisi, Ankara’nın en büyük 2 temsilcisinden Siyah Kırmızılısı olan Gençlerbirliği, 2021’i gerisinde bırakmayı en çok isteyecek kulüplerden birisi olabilir. Uzun bir süre birçok kulübe kök söktürdüğü Süper Lig’e 2020/2021 sezonunda gösterdiği kötü performans sonucu tekrar veda etmek zorunda kalarak büyük bir üzüntü yaşayan Gençlerbirliği, 2021/2022 sezonunda mücadele ettiği TFF 1.Lig’e de kötü bir başlangıç yaptı.

TFF 1.Lig mücadelesinin son haftalarında gösterdiği performansla birlikte yükselerek kötü geçen bir yılı teselliyle kapatan Gençlerbirliği’nde işlerin düzelmesi zaman alacak gibi görünüyor.

2021 Gençlerbirliği’ne Yaramadı

Yetiştirdiği ve gönderdiği oyuncularıyla birlikte Türk futboluna birçok yeni futbolcu kazandırmış kulüplerden birisi olan ve en değerli altyapılardan birisi olarak gösterilen Gençlerbirliği, 2021 yılını hiç ama hiç iyi geçirmedi. 2017/2018 sezonunda küme düştükten sonra 2019/2020 sezonunda tekrar Süper Lig’de mücadele etmeyi başaran Gençlerbirliği, sadece 2 sezon dayanabildi ve 2020/2021 sezonunda tekrar küme düştü.

Geçtiğimiz sezon oynadığı 40 maçta aldığı 10 galibiyet, 8 beraberlik ve 22 mağlubiyet ile birlikte sezonu son sırada tamamlayan Gençlerbirliği, 2021/2022 sezonunda bir sonraki sezon Süper Lig’e yükselecek bir takım görüntüsünü de sergileyebilmiş değil. Kırmızı Kara, bu sezon TFF 1. Lig’de oynadığı 18 maçta aldığı 8 galibiyet, 2 beraberlik ve 8 mağlubiyet ile ilk devreyi 9’uncu sırada tamamlarken, gelen puanların büyük çoğunluğunun yılın son çeyreğine denk geldiğini ifade etmek gerekir. Metin Diyadin’in öğrencileri, ikinci devre en azından play-offlara katılarak alışkın oldukları Süper Lig’e dönmeyi hedefleyeceklerdir.

2021’de De Yeri Doldurulamayan: Efsane Başkan İlhan Cavcav

Nevi şahsına münhasır yapısı, özellikle farklı kıtalardan yaptığı oyuncu transferleri, takımına ve kulübüne duyduğu sevdası ve sorumluluğuyla Türk futboluna büyük hizmetlerde bulunan rahmetli başkan İlhan Cavcav, 2021 senesinde de Gençlerbirliği taraftarının gönlündeydi. Türkiye’de büyük kulüpler de dahil hemen hemen her kulüp borç batağında yüzerken, Gençlerbirliği’ni her sene olabilecek en iyi seviyede mali seviyede tutan ve borca sokmayan İlhan Cavcav’ın vefatı Türk futbolunu olduğu gibi Gençlerbirliği’ni de çok ciddi derecede sarstı.

Gençlerbirliği’nin efsane başkanının 2017 senesindeki vefatından sonra kulübün başına geçen oğlu Murat Cavcav ise ne yazık ki babası kadar başarılı olamadı. 4 senelik başkanlığı döneminde babasının adı verilen 2017/2018 sezonu ve 2020/2021 sezonunda iki kere takımının küme düşmesini izlemek zorunda kalan Murat Cavcav, yapılan son seçimde de aday olmayarak başkanlığı Mehmet Niyazi Akdaş’a bıraktı.

Türk futboluna yaptığı hizmetlerle, Kulüpler Birliği Vakfı’nın kurulumuna yaptığı destekle, büyük takımlara gönderdiği oyuncular, teknik direktörlerle olan uyumsuzluğu ve daha çok fazlasıyla efsane haline gelen İlhan Cavcav, 2021 senesinde de özlenen bir figür olmaya devam etti. Gençlerbirliği, efsane başkanının boşluğunu doldurabilecek mi bilinmez ama bu sallantılı gidişat taraftarını endişelendirecek cinsten.