Amerika İtalya’yı Yenerek Önemli Bir Avantaj Elde Etti

Olimpiyat elemeleri heyecanına birbirinden önemli maçlar ile devam ediliyor. Günün sonucu merakla beklenen maçlarından birisi de Amerika ile İtalya arasında oynandı. Takdir edersiniz ki, hem İtalya hem de ABD kadınlar voleybolda bir hayli başarılılar! ABD, Tokyo Olimpiyatları’nda şampiyon oldu. İtalya ise 2022 yılında Milletler Ligi’nde, 2021 yılında da Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk yaşadı.

Voleybol severler, Amerika – İtalya maçının çok zevkli geçeceğini düşünüyorlardı. Öyle de oldu. Gelin, bu maçta yaşananlara bir göz atalım!

İtalya Paola Egonu’nun Yokluğunu Hissediyor

İtalya’da geçtiğimiz yıldan bu yana Paola Egonu krizi yaşanıyor. 1998 doğumlu oyuncu, Dünya Şampiyonası’nın ardından milli takımı bırakma kararı aldı. Söz konusu kararından uzun uğraşlar sonucunda vazgeçti. Geçtiğimiz ay düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda sahne aldı. Fakat, İtalya antrenörü Davide Mazzanti, Paola Egonu’yu maçlara ilk altıda başlatmadı. Onun yerine Ekaterina Antropova’ya görev verdi. Avrupa Şampiyonası, İtalya için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Söz konusu turnuvayı dördüncü sırada tamamlayan İtalya, vakit kaybetmeden olimpiyat elemeleri için hazırlanmaya başladı. Davide Mazzanti, olimpiyat elemeleri kadrosunda Paola Egonu’ya yer vermedi.

İtalyan oyuncular, Amerika maçının öneminin farkındaydılar. Davide Mazzanti, takımını sahaya beklenen bir ilk altı ile çıkardı. Bosio, Antropova, Sylla, Pietrini, Lubian ve Danesi, ilk altıda görev yapan isimlerdi. Fersino, takımın liberosu olarak sahaya çıktı.

Amerika Olimpiyat Vizesi Almayı Hedefliyordu

Milletler Ligi’nde istediği başarıyı elde edemeyen Amerika, olimpiyat elemelerinde başarılı olmak ve Paris vizesi almak istiyor. Onlar da İtalya maçına ayrı bir önem ile hazırlandılar. Amerika’nın ilk altısında Carlini, Thompson, Larson, Robinson, Ogbogu ve Rettke vardı. Wong – Orantes, tek libero olarak sahaya çıktı.

Dört Setlik Maçın Kazananı Amerika Oldu

Amerika – İtalya maçının favorisi yoktu. İtalya, her ne kadar maça Paola Egonu olmadan başlamış olsa da hali hazırdaki oyuncuları ile de Amerika’yı yenebilirdi. Bireysel performanslardan ziyade takım oyununa odaklanan Amerika da İtalya karşısında net bir galibiyet alabilirdi.

Amerika, maçın ilk setinden 25-19’luk skorla galip ayrıldı. İtalya, ikinci sette başa baş bir mücadele ortaya koydu. Bu seti 25-23 kazanarak setlerde durumu 1-1’e getirdi. Kaybedilen ikinci setten gerekli dersleri çıkaran Amerika, üçüncü ve dördüncü seti 25-21 ve 25-19 kazanarak maçtan 3-1 galip ayrıldı. Bu galibiyet, Amerika’yı yüksek ihtimalle Paris Olimpiyatları’na taşıyacak. Kaybeden taraf İtalya’nın şansı da devam ediyor.

Jordan Thompson Maçın En Skorer İsmi Oldu

Amerika – İtalya maçının en skorer ismi önümüzdeki sezon Vakıfbank’ta forma giyecek olan Jordan Thompson oldu. 26 yaşındaki oyuncu, maçı 24 sayı ile tamamladı. Kendisine atılan 52 pasın 23’ünü sayıya çevirdi. Buna ek olarak, takımına bir de blok sayısı kazandırdı. İtalya’nın en skorer ismi yirmi sayı kaydeden Ekaterina Antropova oldu.