Gençlerbirliği 100. Yılına Giriyor

Türk futbol tarihinin mihenk taşlarından olan Gençlerbirliği 2022 2023 futbol sezonunda 100. yılını kutlayacak. Asırlık çınarın mazisinde sayısız başarı, Türk futboluna sunulan sayısız yetenek, fairplay ve koskoca bir tarih, bin bir hikaye var. Haziran ayında yönetimi devralan Başkan M. Niyazi Aktaş ve arkadaşları da bu önemli yılın hem gururunu hem de heyecanını bir arada yaşıyorlar. 100. yıla özel olarak geliştirilecek projeleri yapılacak çalışmalar için 100. Yıl Komisyonu adı altında bir de komisyon kuruldu. 8 kişiden oluşan komisyonda şu isimler bulunuyor; ESRA ÖZEL, MURAT KARAHAN, İSMET BELTAN, MEHMET SOYLU, KUBİLAY GÜVENÇ, EMİNE TOPRAK, ABDULVAHİT VARDAR, ŞAHAP YARALI

Gençlerbirliği Tarihine Kısa Bir Bakış

14 Mart 1923 yılında kurulan bu köklü kulüp, Cumhuriyetimiz ile aynı yıl kurulduğu için Cumhuriyet takımı olarak da anılır ve bu unvanı gururla taşır. 1965 66 sezonunda en üst düzey ligde 3. olarak Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın ardından ligi ilk üçte tamamlayan ilk takım olma gururuna erişmiştir. 2002 2003 sezonunda Ersun Yanal önderliğinde Uefa Kupası’nda ülkemize büyük gururlar yaşatan Gençlerbirliği, İngiliz ekibi Blackburn Rovers’ı, Portekiz ekibi Sporting Lizbon’u ve İtalyan devi Parma’yı eleme başarısı göstermiş; kendisini eleyen takım olan İspanyol devi Valencia ise o sezon zaten Uefa Kupası Şmapiyonu olmuştur. Avrupa’da ülkemizi gururlandıran bu şanlı arma incelendiğinde güneş ve ay görünmektedir. Armadaki güneş Ankara’nın simgelerinden Hitit Güneşi’ni, güneşin etrafını saran hilal ise Türk Bayrağı’ndaki hilali temsil etmektedir. Tarihi başarılarla dolu olan takımın liglerin tescillenmeye başladığı 1959 yılından önce 2 de şampiyonluğu bulunmaktadır. Ayrıca 1987 ve 2001 yıllarında 2 defa Türkiye Kupası şampiyonluğuna ulaşılmıştır. Tam 48 sezon boyunca en üst düzey ligde başarı ile mücadele eden Gençlerbirliği, yeni yönetimi ile birlikte eski parlak günlerine dönmenin planlarını yapmaktadır.

Efsane Başkan İlhan Cavcav

Gençlerbirliği tarihinden bahsederken efsane başkanı anmamak olmaz. İlhan Cavcav’ı konuşmadan bırakın Gençlerbirliği, Türk futbolunu bile konuşamazsınız. 1978 yılından 2017 yılına kadar neredeyse 40 yıl boyunca başkanlık koltuğunda oturan, ömrünü adeta Gençlerbirliği’ne adayan İlhan Cavcav, yarattığı modelle Türkiye’de bir ütopya olarak görülen şeyi başarmış, kulübü kasasında para ile borçsuz olarak yönetmiştir. Kulübe Türkiye standartlarının üzerinde tesisler kazandıran efsane başkan ayrıca kendi döneminde 2 de Türkiye kupası kazanmıştır ki zaten Gençlerbirliği tarihinde İlhan Cavcav öncesinde ve sonrasında kazanılan başka bir ulusal kupa da yoktur. Kulüpler Birliği Başkanlığı görevini de a3 ayrı dönemde toplam 4 yıl başarılı şekilde yürüten İlhan Cavcav taraflı tarafsız herkesin sevgi ve takdirini kazanmış şahsına münhasır bir kişiliktir ve bir Gençlerbirliği efsanedir. Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün resmi web sitesi incelendiğinde görüleceği üzere de kulüp tarihi anlatılırken rahmetli başkana ayrı bir bölüm ayrılmıştır.