Gençlerbirliği – Altay Maçından Gol Sesi Çıkmadı

TFF 1.Lig’de 33. haftanın kapanış maçlarından birisi Gençlerbirliği ile Altay arasında oynandı. 17 Nisan 2023 Pazartesi gününün programında yer alan maç saat 20.30’da başladı. Eryaman Stadyumu’nda oynanan maçı Yasin Kol yönetti. Gelin, Gençlerbirliği ile Altay arasında oynanan maçın detaylarına bir göz atalım!

Gençlerbirliği Kazanmayı Hedefliyordu

Ankara ekibi 2022 – 2023 sezonuna son yılların en kötü başlangıcını yaptı. Uzun süre TFF 1.Lig’in son sırasında yer aldı. Küme düşecek ilk takım olacağına dair yorumlar yapıldı. Söz konusu başarısızlığın yaşanmasının en büyük sebeplerinden birisi de kulübün almış olduğu transfer yasağı idi. Gençlerbirliği yönetimi uzun uğraşlar sonucunda söz konusu yasağı kaldırdı. Kadroyu önemli oyuncular ile takviye etti.

Gençlerbirliği yapılan onca transfere rağmen küme düşme hattından kurtulmuş değil! Göreve yeni gelen Sinan Kaloğlu takımı içerisinde bulunduğu durumdan çıkarmayı hedefliyor. Bunun için de Altay maçını bir çıkış olarak görüyordu. Uzun yıllar formasını giydiği ve teknik adamlık yaptığı Altay’a bu maçta rakip olması Sinan Kaloğlu adına da önemli bir detaydı. Kaloğlu hafta boyunca bu maç için hazırlandı. Takımını sahaya 4-2-3-1 gibi ofansif bir diziliş ile çıkardı. Kalede Angeler, defansta Muhammed, Alperen, Fontaine ve Yasin, merkez orta sahada Abdullah ve Enes, ileri üçlüde Mete, Erkan ve Rharsalla, ileride de Ayovi yer aldı.

Altay’ın Puan Kaybına Pek Tahammülü Yoktu

Siyah beyazlı takım sezona çok kötü başlasa da en azından küme düşme hattından kurtulmayı başardı. İzmir ekibini güncel tarih itibariyle Tuna Üzümcü çalıştırıyor. Üzümcü Ankara deplasmanından puan veya puanlar ile dönmeyi hedefliyordu. Takımını sahaya 4-4-2 dizilişi ile çıkardı. Kalede Eren Karataş, defansta Salih, Björkander, Kutay ve Naderi, merkez orta sahada Ceyhun ve Arda, kanatlarda Onur ve Eren Erdoğan, forvette de Tolga ve Paixao görev yaptı.

Maç Başladığı Gibi Golsüz Bitti

Gençlerbirliği ile Altay arasında çok ciddi bir kadro kalitesi farkı bulunmuyor. Her iki takımın da bu maçı kazanma ihtimali mevcuttu. Gençlerbirliği saha ve seyirci avantajından dolayı maçı kazanmaya bir adım daha yakın olsa da Altay da bir sürpriz gerçekleştirebilirdi.

Gençlerbirliği – Altay maçı beklentileri karşılayamadı. Maçta gol olmadı. Her iki teknik direktör de oyunu lehlerine çevirmek adına oyuncu değişiklikleri yapsalar da herhangi bir şeyi değiştiremediler. Sonuç olarak, Gençlerbirliği – Altay maçı başladığı gibi 0-0 sona erdi. Bu sonuç iki takımın da işine gelmedi.

TFF 1.Lig’de 33. hafta sona erdi. Gençlerbirliği 31 maçta elde ettiği 28 puanla ligin 16. sırasında bulunuyor. Altay 32 maçta 32 puan toplamayı başardı. İzmir ekibi 13. sırada yer alıyor. Bu sezon TFF 1.Lig’den iki takım düşecek. Gençlerbirliği toparlanmadığı takdirde düşen iki takımdan birisi olabilir.