Gençlerbirliği Balıkesirspor’a Acımadı

TFF 1.Lig’in 27’inci haftasında merak edilen maçlardan birisi de Gençlerbirliği ile Balıkesirspor arasında Ankara’da oynanan maçtı. Zira Balıkesirspor her ne kadar ligin en zayıf ekibi olduğu için son sırada yer alıyor olsa da Gençlerbirliği de güncel olarak çok kötü bir forma sahipti ve takımın bir krizin eşiğine geldiği pek çok an yaşandı. Gençlerbirliği’nin bir kez daha sendelemesi takım adına felaket senaryolarının oluşturulmasını beraberinde getirebilirdi ancak 26 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta Blessing Eleke fark yaratınca Kırmızı Siyahlı ekip rahat bir galibiyet alarak moral buldu.

Verilmiş Sadaka

Bu sezon TFF 1.Lig’de oldukça sıkıntılı günler geçiren iki ekibin karşılaşmasında Gençlerbirliği kendi sahasında Balıkesirspor’u konuk etti.

Sezonun ikinci yarısına kötü bir giriş yapan ve orta alt sıralara kadar gerileyen Kırmızı Kara için Balıkesirspor maçından çıkacak sonuç kritik bir önem taşıyordu. Zira takımın Balıkesirspor gibi TFF 1.Lig’in en zayıf rakibi karşısında yaşayacağı puan kaybı felaket senaryolarının peş peşe üretilmesine neden olabilirdi.

Bu bağlamda 26 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta Başkent temsilcisi adına korkulan olmadı. Maçı baştan sona üstün götüren Gençlerbirliği, Nijeryalı golcüsü Blessing Eleke’nin ayağından bulduğu 2 golle sahadan 2-0 galip ayrıldı ve çok kritik 3 puanı hanesine ekleyen taraf oldu.

Samsunspor karşısında alınan beraberlik ve Boluspor karşısında alınan mağlubiyetle birlikte kaybedilen 5 puandan sonra Gençlerbirliği’nin çok ihtiyacı olan 3 puanı getiren Eleke’nin bu performansı istikrara kavuşabilirse Başkent temsilcisi daha da rahatlayacaktır.

Baskın

Kabul etmek gerekir ki her ne kadar idealinde olmasa da Gençlerbirliği’nin kadrosunda çok değerli parçalar var ve bu parçaların durdurulabilmesi pek de kolay olmayabiliyor. Balıkesirspor karşısında oynanan maçta Eleke’nin gösterdiği performans bu durumun en net örneklerinden birisi olarak gösterilebilir.

Bununla birlikte Balıkesirspor’un Gençlerbirliği karşısında oynadığı maçta tam 20 kez faul yapmış olmasının da aslında iki takım arasındaki kalite farkının net bir göstergesi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kırmızı Kara, zayıf rakibi karşısında oynadığı maçta tam 20 serbest vuruş kullandı ve rakip kaleye 9’u isabetli 19 şut gönderdi. 6 kez de köşe vuruşu kullanan Başkent temsilcisi adına sadece bu istatistikler bile galibiyetin hak edildiğini söylemek adına yardımcı olacaktır.

Gençlerbirliği bu galibiyetle birlikte küme düşme ile arasındaki puan farkını 9’a kadar çıkarmış oldu. Bugün itibariyle bu sezonun Gençlerbirliği adına umut vaat ettiğini söylemek pek kolay değil. Takımın sezon başından beri devam eden saha içi ve saha dışı sorunlarının kronikleştiğini gördüğümüz pek çok gelişme yaşandı.

Ancak bu galibiyetler hiç değilse takımın özgüvenini sağlamak adına faydalı olacaktır. Zira Gençlerbirliği adına geçiş sezonu olarak değerlendirilen 2021/2022 sezonunda en önemli nokta takımın bir sonraki sezon Süper Lig’e yükselebileceğine inanan bir takım haline getirilebilmesi olacak.