Gençlerbirliği Berat Özdemir’in Durumunu Yakından Takip Ediyor

Kırmızı siyahlı takım; 2022 – 2023 sezonu öncesinde taraftarlarına hiçbir şekilde güven vermeyen ekiplerin başında geliyor. Gençlerbirliği; geçtiğimiz sezonu kötü bir yerde bitirdikten sonra önümüzdeki sezon için planlar yapmaya başladı. Fakat, FIFA’nın kulübe vermiş olduğu transfer yasağı cezası; söz konusu planların daha başlamadan bitmesine neden oldu.

Gençlerbirliği; önümüzdeki sezona dış transfer yapamadan başlayacak. Bu durum; kırmızı siyahlı ekibin zaten az olan Süper Lig şansını daha da azaltan faktörlerin başında geliyor. Teknik direktör Metin Diyadin; Gençlerbirliği yönetiminin söz konusu sorunu çözeceğini umut ediyor. Ancak, TFF 1.Lig’in önümüzdeki hafta başlayacağını dikkate aldığımızda Gençlerbirliği’nin her konuda çok geç kaldığını ifade edebiliriz.

Berat Özdemir’in Farklı Bir Kulübe Satılması Gençlerbirliği’ne Para Kazandırabilir

Gençlerbirliği; 2021 yılının Ocak ayında genç oyuncusu Berat Özdemir’i 2 milyon 500 bin Euro karşılığında Trabzonspor’a göndermişti. Berat Özdemir; geride bıraktığımız 1.5 yıl içerisinde Trabzonspor’da göze hoş gelen bir futbol ortaya koydu. Takımının geçtiğimiz sezon kazanmış olduğu şampiyonluğa da büyük katkı sağladı. Her ne kadar ligin sonlarına doğru formasını Yunan ön libero Siopis’e kaptırsa da yabancı sınırı dikkate alındığında ligin en değerli yerli futbolcularından birisi olduğunu ifade etmeliyiz.

Berat Özdemir’in Trabzonspor forması altında göstermiş olduğu başarılı performans farklı kulüplerin de dikkatini çekti. Genç oyuncuya geçtiğimiz günlerde sürpriz bir teklif geldi. Suudi Arabistan kulüplerinden El İttifak; Berat Özdemir’i bonservisi ile beraber kadrosuna katmak istiyor. Hatta, Trabzonspor’a resmi teklifin ulaştığı bildiriliyor. Suudi Arabistan ekibinin Berat Özdemir için Trabzonspor’a 2 milyon 500 bin Euro garanti ücretin yanı sıra bonus vaat ettiği de söyleniyor.

Berat Özdemir’in Trabzonspor’dan ayrılıp farklı bir kulübe transfer olması Gençlerbirliği’ni de ilgilendiren bir durum! Kırmızı siyahlı takım; söz konusu satışın gerçekleşmesi halinde pay alacak. Ancak, Berat Özdemir’in 2 milyon 500 bin Euro’dan daha yüksek bir tutar ile farklı bir kulübe transfer olması halinde söz konusu pay devreye girecek. Bu konuyu bir örnekle açıklamak mümkün! Berat Özdemir’in 4 milyon Euro karşılığında bir kulübe satıldığını düşünelim! Trabzonspor; Berat Özdemir’i 2.5 milyon Euro karşılığında transfer etmişti. Bordo mavili takımın karı 1.5 milyon Euro! Bu noktada, söz konusu 1.5 milyon Euro’nun yüzde 20’si yapılan anlaşma gereği Gençlerbirliği’ne ödenecek. Bir başka deyişle, Gençlerbirliği’nin kasasına 300 bin Euro girmiş olacak.

Berat Özdemir Gençlerbirliği’nde Güzel İşler Yaptı

1998 doğumlu oyuncu; 2008 yılında henüz 10 yaşında olduğu dönemde Gençlerbirliği’nin altyapısına katıldı. 1.5 sezon Hacettepe’de kiralık olarak forma giydi. 2018 – 2019 sezonunun başında Gençlerbirliği A takımında forma şansı bulmaya başladı. Kırmızı siyahlı formayı 59 defa giydi. Söz konusu maçlarda beş gol atmayı başardı. Daha önce de söylediğimiz gibi 2021 yılının Ocak ayında Trabzonspor’a transfer oldu.