Gençlerbirliği Derbiye Hazır

Sezonun ikinci yarısına hiç iyi bir giriş yapamayan ve oynadığı 3 maçtan da mağlup ayrılarak Süper Lig’e yükselme yarışında ciddi bir yara alan Gençlerbirliği’nde nefesler tutuldu. Kırmızı Kara, 6 Şubat 2022 akşamı Başkent’in bir diğer devi Ankaragücü’nü konuk edeceği maçtan iyi bir sonuçla ayrılmak ve yükselişe geçmek istiyor.

Hedef 3 Puan

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e veda ettikten sonra bu sezonun başında yeni bir yapılanmaya giden Gençlerbirliği, ilk yarıda gösterdiği performansı ikinci yarıda oynadığı maçlara taşıyamayınca derin bir krize girdi.

Kırmızı Kara’da Teknik Direktör Metin Diyadin istifanın eşiğine kadar gelirken, Gençlerbirliği Yönetiminin bu istifayı kabul etmeyerek hocanın arkasında durmasıyla birlikte ciddi bir krizden dönülmüş oldu.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra Antalya’da kampa giren ve takıma yüklemeler yapan Başkent temsilcisi, çalışmalarının meyvesini alıp alamayacağını göreceği ilk maçta Başkent Derbisine çıkıyor. Ankara’nın iki büyük kulübünün karşılaşmasında bu sefer Gençlerbirliği Eryaman Stadyumu’nda ev sahipliği yapacak taraf.

Geçen sezon ne yazık ki beraber bir şekilde Süper Lig’e veda ettiği Ankaragücü’nü konuk edecek olan Gençlerbirliği’nde hedef kesinlikle 3 puan. Kırmızı Kara bir kez daha puan kaybı yaşayarak demoralize olmak istemiyor.

Bu bağlamda kritik önem taşıyan maç öncesi ev sahibi Gençlerbirliği, 21 maçta topladığı 26 puanla 12’inci sırada yer alıyor. Kırmızı Siyahlı ekip, Play-Off potasına girmeyi deneyecek ama sezonun geri kalan maçlarında en iyi sonucu alsa dahi şansı çok yüksek olmayabilir.

Ankaragücü ise Gençlerbirliği’ne göre çok daha istikrarlı ve iyi bir performans sergiledi ve bu maç öncesinde lider Ümraniyespor ile aynı puana sahip. Sarı Lacivertliler, 21 maçta 45 puan topladı. Ankaragücü’nün bir alt sırasında yer alan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un 7 puan önünde olduğunu hatırlamakta ve Süper Lig’e direkt olarak yükselmek için en önemli favorilerden biri olduğunu söylemekte bir yanlışlık yok.

Bu maç öncesi Gençlerbirliği’nde herhangi bir eksik görünmüyor. Kırmızı Kara eğer maç anına kadar bir aksilik yaşanmazsa tam kadro olarak sahada olabilecek. Ankaragücü’nde ise sakatlığı devam eden Tiago Pinto’nun bu maçta oynaması beklenmiyor.

40’da 2

Hatırlanacağı üzere Gençlerbirliği ile Ankaragücü’nün sezonun ilk yarısında karşılaştığı ve Ankaragücü’nün 2-0 kazandığı maç tarihi de bir özellik taşıyordu. Başkent’in iki temsilcisi, tam 40 sene sonra ilk kez en üst seviye sayılmayan bir organizasyonda karşı karşıya gelmişti.

Bu maç da 40 sene sonra oynanan 2’inci maç olma özelliğini taşıyor. Şu anki formunu devam ettirebildiği takdirde Süper Lig’e yükselmesi işten bile olmayan Ankaragücü’nün yükseleceği varsayımını da düşündüğümüzde oldukça değerli bir maç olacağını söylemek mümkün.

Başkent’in iki köklü çınarının karşı karşıya geleceği maç 6 Şubat 2022 Pazar günü saat 19’da Ankara Eryaman Stadyumu’nda oynanacak.