Gençlerbirliği Hazırlık Maçında Berabere Kaldı

Nerdeyse Türkiye ile yaşıt olan birkaç takımdan birisi olan Ankara ekibi Gençlerbirliği, profesyonel arenalarda geçirdiği 65 sezonun 48 tanesini Süper Lig’de geçirmesine rağmen 2021/2022 sezonunu maalesef PTT 1’inci Lig’de geçirdi. Profesyonel futbol takımı bu sezonu da çok verimli geçiremedi. Gençlerbirliği’nin efsanevi golcülerinden olan Metin Diyadin bugünlerde futbolu bıraktıktan sonra teknik direktör görevi sürdürüyor. 2021/2022 sezonunun başında itibaren takımın teknik direktör koltuğunda oturan Metin Diyadin, yeni sezon hazırlıkları için çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor.

Gelecek sezona hazırlık kapsamında 26 Temmuz’da PTT 1’inci Lig takımlarından Adanaspor ile hazırlık maçına çıkan Gençlerbirliği, golsüz beraberlikle sahadan ayrıldı. Oldukça eşit başlayıp eşit ilerleyen müsabaka hak ettiği gibi golsüz olarak sona erdi.

Ankara temsilcisi Gençlerbirliği, 14 Mart 1923’te kurulmuştu. 2022/2023 sezonu içerisinde hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlanacak hem de kırmızı siyahlıların kuruluşunun 100’üncü yılı kutlanacak. Bu kapsamda da düşünüldüğü zaman Gençlerbirliği Süper Lig’e yükselmek istiyor. Bu şekilde de takımın Süper Lig’den ayrı kalacağı sezon süresi 2 yıl olmuş olacak. Takımın bu gelişmeyi yaşayabilmesinin önündeki en büyük engellerden birisi takımın yaşının oldukça genç olması. 23 yaş ortalamasına sahip olan kırmızı siyahlılar, daha çok altyapısından yetişen genç futbolcular ile sahaya çıkıyor. Bunun değişmesi ve 6 7 kişilik transfer ile takımın kadrosunun yenilenmesini isteyen Gençlerbirliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a destek talebinde bulunmuştu. Mansur Yavaş da bu destek talebine birkaç hafta sonra karşılık verdi.

Adanaspor ile Golsüz Beraberlik

2022/2023 sezonuna hazırlık kapsamında hazırlık çalışmalarını Bolu’da sürdüren Gençlerbirliği, PTT 1’inci Lig’in en güçlü takımlarından birisi olan Adanaspor ile hazırlık maçı düzenledi.

Teknik direktör Metin Diyadin sahaya Onur Alp Sarman, Mert Kula, Abdullah Şahindere, Ali Eren Karadağ, Gökhan Gül, Aaron Tshibola, Aksel Aktaş, Serdarcan Eralp, Arda Tuzcu, Gökhan Altıparmak ve Barış Alıcı ilk 11’i ile çıkmayı tercih etti. Buna karşılık olarak Adanaspor’un ilk 11’ini Ahmet Said, Burak Çamoğlu, Hüseyin, Roche, Benneasser, Burak Çoban, Yiğithan, Emre, Ahmethan, Thomas Burns ve Tetteh olarak belirlemişti.

Müsabaka da her iki yarıda da gol sevinci yaşanmadı. Dengeli başlayıp dengeli ilerleyen maç yine dengeli bir şekilde sona erdi. Bu şekilde de skor 0-0’lık eşitlik ile sonuçlanmış oldu.

Tarih Boyu Gençlerbirliği ve Adanaspor Maçları

Her iki takım da profesyonel ligler kurulduğundan beri çoğunlukla Süper Lig ve PTT 1’inci Lig’i dolduran takımlar arasında yer aldı. Bu sebeple de sık sık karşı karşıya gelen Anadolu takımlarının 18 tanesi Süper Lig’de 4 tanesi de PTT 1’inci Lig’de olmak üzere toplam 22 adet maçları bulunuyor.

Bu maçlarda Gençlerbirliği’nin 12 galibiyetine karşılık, Adanaspor’un 4 adet galibiyeti bulunuyor. 6 adet de beraberlik yaşayan takımlar, geçen sezon yine karşı karşıya gelmişti ve 1 beraberlik 1 adet de Adanaspor’un galibiyeti vardı.

Hazırlık maçında berabere kalan takımlar genel olarak bir denkliğe sahip olduğu için sezon içerisinde geçirecekleri minimum 2 müsabakada neler yapacak merak uyandırıyor.