Metin Diyadin Yeni Sezon Öncesinde Temkinli Konuştu

Önümüzdeki sezon TFF 1.Lig’de mücadele etmeye hazırlanan Gençlerbirliği; birçok sorun ile karşı karşıya! Her şeyden önce, Ankara ekibinin ciddi bir mali kriz ile boğuştuğunu söyleyebiliriz. Dış transfer yapamayan Gençlerbirliği’nde söz konusu maddi problemlerin daha ne kadar devam edeceğini kimse bilmiyor. Altyapıdan yetişen Ömürcan Artan ve Arda Kızıldağ başta olmak üzere birçok futbolcusunu kaybeden Gençlerbirliği; yeni sezona son derece zayıf bir kadro ile başlayacak. 

Teknik direktör Metin Diyadin; yeni sezon öncesinde gazetecilere takımın durumu ve kulübün sorunları hakkında bilgi verdi. Gelin, deneyimli teknik adamın görüşlerine yakından bakalım! 

Metin Diyadin Yasağın Kalkmasını Bekliyor

Gençlerbirliği; yeni sezonun ilk maçında kendi sahasında Altınordu ile karşı karşıya gelecek. Ankara ekibi; bir süredir Erciyes’te yeni sezon hazırlıklarını devam ettiriyor. Bu süreçte birçok hazırlık maç yaptı. Hatta, son olarak, TSYD Ankara finalinde Ankaragücü ile karşı karşıya geldi. Kendisine kıyasla çok daha güçlü bir kadroya sahip olan rakibi karşısında varlık gösteremedi. Ankara derbisi olarak da nitelendirilen bu mücadeleyi 3-0 kaybetti. 

Teknik Direktör Metin Diyadin; Altınordu maçı öncesinde takımın ve futbolcuların son durumu hakkında konuştu. Çalışmaların iyi gittiğinden bahsetti. Transfer ile ilgili belirsizliklerin ellerini kollarını bağladığını dile getirdi. Takımdaki futbolcuların birtakım beklentileri olduğunu ancak söz konusu beklentileri gerçekleştirebilecek bir yönetimin olmadığını ifade etti. 

Metin Diyadin; kadrolarında geçtiğimiz sezondan kalan yalnızca 12 futbolcunun olduğunu söyledi. Buna ek olarak, hem kendi altyapılarından hem de Hacettepe altyapısından bazı futbolcuların kampa katıldığını belirtti. Önümüzdeki günlerde bazı futbolcuları elemek istediğini sözlerine ekledi. Metin Diyadin; kulübü hedeflerine ulaştırabilmek adına transfer yasağının bir an önce kaldırılmasını istiyor. Deneyimli teknik adam; 6-7 futbolcuya ihtiyacının olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi. 

Talip Çankırı Kulübün Yeni Başkanı Oldu

Gençlerbirliği; çok uzun süreden bu yana yönetimsel sıkıntılar yaşıyor. 31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Olağanüstü Seçimli Genel Kurul; Gençlerbirliği’nin yeni başkanını belirledi. Adaylar arasında Talip Çankırı ve Arda Çakmak bulunuyordu. 

Talip Çankırı; kullanılan 409 oyun 243’ünü alarak Gençlerbirliği’nin yeni başkanı oldu. Arda Çakmak ise yalnızca 158 oy alabildi. Talip Çankırı; başkan seçilmesinin ardından olumlu açıklamalar yaptı. Her şeyden önce, kulübün sahipsiz olmadığını dile getirdi. Gençlerbirliği’nin kayyuma gideceğine dair ortaya atılan iddiaların ise gerçek olmadığını sözlerine ekledi. Ayrıca, transfer yasağını kaldırmak adına vakit kaybetmeden çalışacaklarını ifade etti. Bu konuda sözlü destek aldıklarını da dile getirdi.

Gençlerbirliği’nin transfer yasağının kalkması için 40 milyon Türk Lirası’nın üzerinde bir paraya ihtiyaç duyuluyor. Ankara ekibi; söz konusu parayı elde edebilmek adına gayrimenkul satmayı düşünüyor. Ancak, yeni başkan Talip Çankırı; mecbur kalmadıkları takdirde böyle bir düşüncelerinin olmadığını dile getirdi. Sonuç olarak, Gençlerbirliği’ni hareketli günler beklediğini söyleyebiliriz.