Gençlerbirliği Hücumda Verim Alamadı

Başkent Ankara’nın en önemli markalarından biri olan Gençlerbirliği, Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda Metin Diyadin önderliğinde hayal kırıklığı yarattı.

Kırmızı Karalar, Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’na yine her zaman olduğu gibi play off potasını ve hatta şampiyonluğu hedefleyerek başlamıştı. Türk futbolunda Spor Toto Süper Lig denilince akla gelen ilk takımlardan olan Gençlerbirliği Kulübü’nün haddinden fazla bir süre boyunca Spor Toto 1. Lig’de kalması taraftarlarını elbette üzdü.

Teknik direktör Metin Diyadin önderliğinde Spor Toto Süper Lig’e geri dönüş için planlarını yapan Gençlerbirliği ne yazık ki istediklerini sezon boyunca sahaya yansıtamadı. Tecrübeli teknik direktörü önderliğinde Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda sahaya çıktığı 36 karşılaşmadan 14 galibiyet 6 beraberlik ve 16 mağlubiyet çıkaran takımımız, küme düşme korkusunu bile bir süre yaşadı.

Neyse ki özellikle son 4 haftadaki 3 galibiyetle küme düşme hattından orta sıralara doğru hızlı bir tırmanış yapmayı başaran Gençlerbirliği, Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nu 13’üncü basamakta, 48 puan toplayarak bitirdi.

Takımımız özellikle gol yollarında beklentilerin altında kalan bir performans sergilerken sezonu – 10 averaj ile bitirdi. Haliyle hücum performansı doğrudan doğruya Spor Toto 1. Lig’de bu sezon kırmızı siyahlı ekibimizin bulunduğu yeri de doğrudan doğruya etkiledi.

İşte Gençlerbirliği’nin geride bıraktığımız sezonki hücum performansından öne çıkanlar…

Gençlerbirliği Gol Yollarında Tıkandı Kaldı

Teknik direktör Metin Diyadin önderliğindeki ekibimiz Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda çıktığı 36 maçta toplam 399 şutu rakip kaleye gönderdi ve tehlike yaratmaya çalıştı.

Bu 399 şutun 178’i rakip çerçeveleri bulurken sadece 44 tanesi ise ağlarla buluştu ve gol değeri kazandı. Çektiği şutlarda %11 gibi bir gole çevirme oranı yakalayan takımımızda taraftarlarımız, gol sevinci yaşamak için sezon boyunca ortalama 74 dakika beklemek zorunda kaldılar.

Kırmızı siyahlı formamızı giyen futbolcularımız attıkları gollerin büyük çoğunluğunda sağ ayaklarını kullanırlarken, sadece 9 golün sol ayakla çekilen şutlarla kaydedilmesi, takımdaki sol ayaklı oyuncu eksikliğini de gözler önüne serdi.

Hava toplarında da etkinlik sağlayan takımımız 13 golünü ise kafa vuruşları neticesinde buldu.

44 golün 42’sinin ceza alanı içinden gelmesi ise özellikle orta sahadaki şutör eksikliğini kanıtlar nitelikteydi.

Çift Haneleri Gören Tek Bir Oyuncu Vardı

gençlerbirliği

Gençlerbirliği takımımızda gol yollarında çift haneler ulaşan yalnızca 1 futbolcumuzun olması aslında sezonun hikayesi bakımında da çok dikkat çekiciydi.

Brezilyalı forvetimiz Sandro Lima, bu sezon Spor Toto 1. Lig’de oynadığı 31 maçta 13 gol 6 asist yaparak takımın skor yükünü sırtladı.

Ona en yakın gol sayısına ulaşanlar ise 8 gol 8 asist ile etkileyici bir sezon geçiren ve çift hanelerin kıyısından dönen Barış Alıcı ile forma giydiği 24 maçta 7 gol atabilen Blessing Eleke oldular.

Bu üç oyuncunun dışında gol yüküne hatırı sayılır bir katkı yapılamaması belki de sezonun bu kadar sıkıntılı geçmesinin sebebi oldu…