Gençlerbirliği Mart’ta Marmara Turunda

Ankara’nın ve Türkiye’nin köklü spor kulübü Gençlerbirliği, kendisini herkesin 2’inci takımı olarak gördüğü başarılı dönemlerinden oldukça uzakta ve bu durum Kırmızı Kara’yı sevenler veya sempati duyanları üzmeye devam ediyor. Ligin 27’inci haftasında oynadığı Balıkesirspor maçından aldığı 2-0’lık galibiyetle moral bulduktan sonra Mart ayının ilk haftası olan 28’inci haftayı bay geçen Gençlerbirliği, Mart ayında Marmara temsilcisi iki rakibiyle kozlarını paylaştıktan sonra tekrar araya girecek.

1 Hafta

Bu sezon TFF 1.Lig’de en derin hayal kırıklıklarından birini yaşayan Gençlerbirliği, kendisini seven ve destekleyen insanları hem üzüyor hem de korkutmaya devam ediyor.

Efsane Başkan İlhan Cavcav’ın vefatından sonra mali anlamda bir türlü düzlüğe çıkarılamayan Kırmızı Kara, bu borçlanmanın üstüne Süper Lig’den düştü ve bu sezon TFF 1.Lig’de de orta sıraların da altında yer alıyor.

Hâl böyle olunca Kırmızı Kara’nın sempatizanları takımlarının Eskişehirspor, Akhisarspor ve daha birçok sayısız örnek gibi yok olup gidebileceğine dair bir endişe duyuyor. Bununla birlikte Gençlerbirliği yönetimi en azından şu anlık aklıselim davranan bir yönetim ve bu durumun güven verebileceğini tahmin etmek yanlış olmaz.

Mart ayının ilk haftasında düzenlenen 28’inci haftayı bay geçen Gençlerbirliği, bahar mevsiminin ilk ayında sadece 1 takvim haftası sahneye çıkacak. 7 gün içerisinde 2 maça çıktıktan sonra bu sefer Milli Takım arasına giren Kırmızı Kara, bahar enerjisini resmen depolayacak.

13 Mart 2022 tarihinde kendi sahasında Kocaelispor ile kozlarını paylaşan Kocaelispor, bu maçtan 6 gün sonra 19 Mart 2022 günü İstanbulspor deplasmanında kendisini deneyecek. Kırmızı Kara bu maçlardan iyi sonuçlarla ayrılması durumunda gerçekten taraftarlarına ve yöneticilerine rahat bir nefes aldırmayı başarabilir.

Düşe Kalka

Gençlerbirliği adına en çok can sıkan durum takımın oyunundaki gözle görülür zayıflama. Oynadığı son 5 maçta 2 galibiyet almayı başaran Kırmızı Kara, bu maçlardan 1’inde puan cetvelinin son sırasında yer alan Balıkesirspor’u diğer maçta da o esnada en az Balıkesirspor kadar kötü bir halde olan Altınordu’yu mağlup edebildi.

Bu durum Gençlerbirliği’nin kendine denk güçteki takımları yenmekte bile ne kadar zorlandığını gösteriyor. Metin Diyadin’in takımında oyuncular ile teknik ekip arasında bir kopma söz konusu olabileceği gibi inancın sarsılması da muhtemel görünüyor.

Gençlerbirliği önümüzdeki sezon 100’üncü yılını kutlayacak ve bu özel sezonda tekrar Süper Lig’e yükselmeyi hedefleyecek. Bununla birlikte taraftarlarını da beklentiye sokan Ankara temsilcisinin artık gelecek sezon yapacaklarına dair net bir planlamayı yapması ve işin her detayını bir şekilde tasarlaması gerekiyor.

Pek tabii bu kolay bir işlem değil ancak Gençlerbirliği uzun yıllar boyunca doğru planlamayla Süper Lig’in gediklisi bir takım olduğu için bu kadar seviliyor. Geleneklerinde buna yer veren Kırmızı Kara pratiklerinde de planlamayı göz ardı etmemeli.