Gençlerbirliği Menemenspor’a Konuk Oluyor

Sezonun ikinci yarısında bilançoyu toparlayarak kümede kalma şansını arttıran Gençlerbirliği, geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Erzurumspor karşısında aldığı galibiyet sayesinde kümede kalma adına dev bir adım atmıştı. Başkent temsilcisi ligin geriye kalan 2 haftasında alabileceği puanlarla birlikte kümede kalmayı hedefliyor. Bu noktada küme düşme hattını direkt olarak ilgilendiren 37’inci hafta müsabakasında Kırmızı Kara Menemenspor’a konuk oluyor.

Zorlu Sınav Daha

Bu sezon TFF 1.Lig’de verdiği mücadelede ciddi krizler yaşayan Gençlerbirliği, ligin geriye kalan 2 haftasına bir maçlık avantajla giriyor ve bu avantajı değerlendirmek maksadıyla önemli bir maça hazırlanıyor.

Başkent temsilcisi ligin 37’inci haftasında küme düşmesi en muhtemel takımlardan biri haline gelen Menemenspor’a konuk oluyor. İzmir temsilcisi geçen hafta Denizlispor karşısında mağlup oldu ve bu mağlubiyetle birlikte şansını iyiden iyiye azalttı.

Gençlerbirliği ise kendi sahasında konuk ettiği Büyükşehir Belediye Erzurumspor karşısında geriden gelerek kazanmayı başardı. Bu galibiyetle birlikte küme düşme hattıyla arasına 1 maç ekleyen Ankara temsilcisinde keyifler yerinde.

Bu müsabaka öncesinde Gençlerbirliği 45 puanla 13’üncü sırada yer alırken, Menemenspor 38 puanla 18’inci sırada oturuyor. İki takım arasındaki 7 puanlık farktan Gençlerbirliği’nin ne kadar ciddi bir avantaja sahip olduğu anlaşılabilir.

Sezonun ilk yarısında Ankara’da oynanan müsabaka Metin Diyadin’in takımı adına oldukça rahat geçmiş ve Kırmızı Kara sahadan 5-0 gibi farklı bir galibiyetle ayrılmıştı. Bu müsabakada da aynı başarıyı sergilemeyi hedefleyen Gençlerbirliği’nde oyuncuların tek hedefi galibiyet.

İki takımın da kümede kalma şansını doğrudan etkileyecek müsabaka 14 Mayıs Cumartesi günü saat 16’da başlayacak.

Garanti Şansı

Öte yandan Gençlerbirliği’nde bu maçın önemi oldukça büyük zira takım eğer bu maçtan galip ayrılmayı başarabilirse gelecek haftaya kümede kalmayı garantilemiş bir takım olarak çıkacak.

Kırmızı Kara’daki bu avantajın değerlendirilmesi camianın en büyük temennilerinden birisi. Bu bağlamda nefeslerin tutulduğunu ve takımdan gelecek güzel habere herkesin odaklandığını ifade etmek mümkün.

Ancak Menemenspor karşısında puan kaybedilmesi durumunda da avantaj sürebilir. Pek tabii böyle bir ihtimalde rakiplere olan bağımlılık daha da artacak ve Ankara temsilcisi için işler çok daha zor hale gelecek.

İşini kendisi halletmek isteyen Metin Diyadin’in takımı Menemenspor’un içerisinde bulunduğu durumu ve krizi kendi lehine çevirmeyi başarabilirse takım rahat bir şekilde galip gelmeyi bir kez daha başarabilir.

Bu sezon yaşanan bunca krizden sonra oyuncuların karakter ortaya koyarak takımı ateş hattından uzaklaştırmış olmaları da takdire şayan. Gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak olan Ankara temsilcisi arife sezonunda bu kadar sıkıntıyı çekti ancak gelecek sezon bunların hepsine sünger çekmek istiyor.

Bu bağlamda artık sadece bu hafta gelecek 3 puana ihtiyacı olan Gençlerbirliği adına heyecanın ve stresin büyüdüğü anlarda iyi bir kontrol mekanizması gerekiyor.