Gençlerbirliği Moral Buldu

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği kötü performans nedeniyle önce teknik direktörüyle ayrılık aşamasına gelen Gençlerbirliği sonra da alt sıralara kadar gerileme tehlikesi yaşamaya başlamıştı. Kırmızı Kara, moralinin neredeyse dibe vurduğu bir dönemde oynadığı 27’inci hafta müsabakasında kendi sahasında konuk ettiği Balıkesirspor’u 2-0 ile geçerek bir nebze olsun moral buldu.

Hayata Dönüş

Bu sezon TFF 1.Lig mücadelesinde istediği ritmi bir türlü yakalayamayan Gençlerbirliği’nin sezon bittikten sonra yaşadıklarını hemen unutmak isteyeceği bir gerçek.

Kırmızı Kara sezonun ilk yarısında biraz daha iyi bir takım gibi görünse de ara transfer döneminde yasak nedeniyle ekleme yapılamaması takımı daha güçsüz bir duruma getirdi. Bir de Metin Diyadin ile yaşanan istifa krizi de işe eklenince Başkent temsilcisi için işler daha da zorlaştı.

Oynadığı en son maçta Boluspor’a mağlup olan Gençlerbirliği’nin orta alt sıralara kadar gerilemiş olması taraftarının da tepkisini çekmişti. Sosyal medya üzerinden pek çok paylaşımla takımlarını eleştiren taraftarlar, bulundukları konumun asırlık çınara yakışmadığını ifade ediyorlardı.

Takım içinde de moralsizliğin ve dalgalanmaların had safhada olduğu düşünüldüğünde en acil şekilde gelecek 3 puana gerçekten çok ihtiyaç vardı. Kırmızı Kara tam da böyle bir anda ligin en zayıf ekibi olan ve puan cetvelinde son sırada yer alan Balıkesirspor’u Ankara’da misafir etti.

Baştan sonra üstün götürdüğü maçta Nijeryalı futbolcusu Blessing Eleke’nin attığı 2 golle sahadan galip ayrılmayı başaran Gençlerbirliği’nin biraz daha hayata döndüğünü dile getirmek yanlış olmaz. Ancak bu hayata dönüşün niteliği ve ne kadar uzun süreceği de tartışılması gereken konular arasında.

Kriter

Gençlerbirliği’nin ligin 27’inci haftasını geride bıraktığımız bugünlerde hâlâ daha kendine denk rakiplere üstünlük kurabilecek bir oyun oynayamadığını söylemek gerekiyor. Bu durum oldukça ciddi bir problem çünkü takımın oyun ezberi yapması gereken çok sayıda oyuncusu da yok.

Dar bir kadro üzerinden genelde benzer 11’ler ile sahaya çıkan Kırmızı Kara, ligin artık son virajının dönüleceği bu dönemde gelecek sezon adına umut verecek bir oyun oynamıyor. Balıkesirspor karşısında oynanan oyun geçmiş maçlara göre daha iyiydi ancak Balıkesir temsilcisinin de Gençlerbirliği adına bir kriter olması pek mümkün değil.

27 haftada sadece 3 kere kazanabilmiş ve kadrosunun büyük çoğunluğu altyapısından yetişen gençlerden oluşan bir takım karşısında Gençlerbirliği’nin aldığı galibiyet moral ve 3 puan açısından değerli.

Ancak önümüzdeki sezon 100’üncü yılını kutlayacak, bir asra dayanan futbol kültürüyle Türk futboluna büyük hizmetlerde bulunmuş Kırmızı Kara’nın oynadığı oyunun en dürüst biçimde sorgulanması gerekiyor.

Bu sezon Gençlerbirliği adına 1 ileri 2 geri gibi geçecek ancak önümüzdeki sezon çok değerli ve kritik olacak. Yöneticiler ve sportif akıl gelecek sezonun planlamasına dair çalışmaları şimdiden yapıp Kırmızı Kara’yı hak ettiği yer olan Süper Lig’e taşımanın çözümlerini bulmalı.