Gençlerbirliği Önümüzdeki Sezon Süper Lig’e Çıkmayı Hedefliyor

Güncel tarih itibariyle TFF 1.Lig’de yer alan Gençlerbirliği; aslında Süper Lig’in demirbaş ekiplerinden birisiydi. Kırmızı siyahlı takım; uzun süre Süper Lig’de mücadele etti. Bilhassa rahmetli başkan İlhan Cavcav döneminde ligin en korkulan takımlarından birisi oldu. Yetiştirdiği ve yüksek bonservis bedelleriyle üç büyük takıma sattığı oyuncuları ile de dikkat çekti.

Gençlerbirliği; son olarak 2020 – 2021 sezonunda Süper Lig’de yer almıştı. Fakat, ligi son dört takım içerisinde tamamlamasından mütevellit kendisini 2021 – 2022 sezonunda TFF 1.Lig’de bulmuştu. Bu sezonu ilk iki içerisinde tamamlamak ve yeniden Süper Lig’de mücadele etmek isteyen Gençlerbirliği bu amacına ulaşamadı. Gelin, Gençlerbirliği’nin 2022 – 2023 sezonundaki hedeflerine bir göz atalım!

Takımı Önümüzdeki Sezon Metin Diyadin Çalıştıracak

gençlerbirliği

Birçok TFF 1.Lig takımı yeni bir teknik direktör arıyor. Gençlerbirliği bu konuda çok daha şanslı! Kırmızı siyahlı takımın yönetimi yoluna Metin Diyadin ile devam etmeyi düşünüyor. 90’lı yıllarda Gençlerbirliği’nde forma giyen Diyadin; 22 Haziran 2021 tarihinden bu yana Gençlerbirliği’ni çalıştırıyor. Bir başka deyişle, 2021 – 2022 sezonunda Gençlerbirliği’nin başında olduğunu söyleyebiliriz.

Metin Diyadin’in çalıştırdığı kırmızı siyahlı takım; geçtiğimiz sezon TFF 1.Lig’de toplam 36 maçta 14 galibiyet alabildi. Ayrıca, altı maçından beraberlik ve 16 maçından da mağlubiyet ile ayrıldı. Ligin en çok maç kaybeden takımlarından birisi olduğu aşikardı. Rakip filelere 44 gol gönderen Gençlerbirliği’nin puan almak adına daha çok gol atması gerekiyordu. Kalesinde 54 gol gören kırmızı siyahlı takım; sezonu eksi 10 averaj ile tamamladı.

Gençlerbirliği; geçtiğimiz sezonu 36 maçta elde ettiği 48 puan ile 13. sırada tamamladı. Takımın Süper Lig hedeflerinden bir hayli uzak olduğunu ifade edebiliriz. Buna ek olarak, küme düşme korkusu yaşamasa dahi küme düşen takımlar ile benzer puanda oluşu da dikkat çeken bir diğer detay idi. Sonuç olarak, 2021 – 2022 sezonu; Gençlerbirliği için ciddi bir hayal kırıklığı oldu.

Gençlerbirliği yönetimi; kötü geçen sezona rağmen teknik direktör Metin Diyadin ile yola devam edecek. Gençlerbirliği’nin takımı tanıyan bir teknik adam ile çalışması önümüzdeki sezon için bir avantaj olabilir. Diğer takımların sezona yeni teknik adam ile başlayacağı aşikar iken kırmızı siyahlı takım bu sayede bir adım öne geçebilir.

Ahmet Sagat Transferi Gerçekleşmedi

Gençlerbirliği; sezonun bitmesiyle beraber transfer çalışmalarına ağırlık verdi. Geçtiğimiz sezon Menemenspor’da forma giyen ve 35 maçta attığı 17 gol ile TFF 1.Lig gol kralı olan Ahmet Sagat ile iletişim kuruldu. Menemenspor; oyuncu için 3 milyon TL istedi. Gençlerbirliği ise bu parayı vermeye yanaşmadı. En çok 150 bin Euro verebileceğini ifade etti. Gençlerbirliği; bu transfer gerçekleşmese dahi kadrosunu iyi bir forvet ile takviye edecek.