Gençlerbirliği Perdeyi Kapattı

Bu sezon TFF 1.Lig’de amansız bir kümede kalma mücadelesi veren Gençlerbirliği, Menemenspor karşısında aldığı galibiyetle birlikte bu mücadelede başarılı olmuş ve mutluluktan havaya uçmuştu. Kırmızı Kara ligin son müsabakasında Süper Lig’e yükselmeyi garantileyen Ümraniyespor’u konuk etti. Sandro Lima’nın attığı 2 gol her ne kadar çok değerli olsa da müsabaka Ümraniye temsilcisinin lehine 4-2’lik skorla sona erdi.

Formalite İcabı

Bu sezon TFF 1.Lig’de beklentilerin altında kalan veya bir başka deyişle lige düşük beklentiyle başlayan Gençlerbirliği, neredeyse tüm sezon kümede kalmaya dair bir tedirginlik yaşadı ve bu durum Kırmızı Kara taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Ekip sezonun son düzlüğüne gelene kadar kendisine ve kalitesine yaraşır bir performans sergilemekten uzaktı. Bununla birlikte ikinci yarının daha hemen başlarında teknik direktör Metin Diyadin’in istifa etmiş olması da aslında Gençlerbirliği adına zorlu bir sürecin başlangıcı anlamına geliyordu.

Bununla birlikte Ankara temsilcisinin yöneticileri Diyadin’in arkasında durmayı tercih etti ve Metin Diyadin de son düzlükte takımına gereken enerji ve inancı sağladı. Zaten kaliteli bir kadroya sahip olan Kırmızı Kara bu son düzlükte sergilediği başarılı performansla kümede kalmayı da bildi.

Sezonun bitimine bir hafta kala amacına ulaşan Gençlerbirliği, ligin son maçında hemşerisi Ankaragücü’nün tüm sezon boyunca rekabet ettiği Ümraniyespor’u ağırladı. Kırmızı Beyazlı takım da direkt olarak Süper Lig’e yükselmeyi başardığı için oldukça mutluydu.

Bununla birlikte iki takım arasında oynanan müsabaka gerçekten bir futbol şöleni olarak geçti ancak maçın kazananı Gençlerbirliği değil Ümraniyespor oldu. Her iki takım da formalite icabı olarak görülen bu maçta birbirlerine saygı duyarak as kadrolarına yakın kadrolarla sahaya çıkarken gol perdesini erken açan Ümraniyespor bu durumun meyvelerini topladı.

Ümraniyespor bu sonuçla birlikte ligi 2’nci olarak tamamlarken Gençlerbirliği de 13’üncü sırada sezonu kapatarak gelecek sezon planlamalarına başladı.

Geç Gelen Form

Öte yandan takımın gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak olması nedeniyle beklentilerin çok daha yükseleceğini belirtmek lazım. Bununla birlikte bu beklentileri karşılayabilecek bir kadronun kurulup kurulamayacağı da aslında yaz transfer sezonunda belli olacak.

Bu noktada belirtmek gerekiyor ki Sandro Lima ligin son döneminde gösterdiği performansla bu kadroda yer almayı hak eden isimlerden biri. Ümraniyespor karşısında attığı 2 golle gol sayısını 15’e yükselten Brezilyalı golcü adına bu sezonun tek problemi formunu beklenenden daha geç yakalaması oldu.

Ancak form geldikten sonra goller de birer ikişer gelmeye başladı. Gençlerbirliği eğer gelecek sezon Süper Lig’e yükselmek istiyorsa ayakları yere basan bir kadro kurmalı zira kulübün maddi durumu hâlâ daha kolay idare edilebilir görünmüyor.

Bu sezon da Kocaelispor ve Bursaspor gibi örnekler deyim yerindeyse deve dişi gibi orada dururken transfer konusu daha tedirgin edici.