Gençlerbirliği Sayılarda Da Mağlup

Gençlerbirliği, ne yazık ki Spor Toto 1. Lig’deki serbest düşüşünü sürdürüyor. Metin Diyadin ve öğrencileri Manisa’dan elleri boş döndü.

Spor Toto 1. Lig’in son 3 haftasında 0 çeken Başkent Ankara’nın Kırmızı Karalar’ı, Manisa deplasmanına bu kötü gidişata dur demek için gitmişlerdi.

Teknik direktör Metin Diyadin önderliğinde son haftalardaki kötü gidişat moralleri bozmuştu. Buna kulübün içinde bulunduğu maddi sıkıntılar da eklenince futbolcuların motivasyonları da derinden etkilenmişti.

Gençler, bu düşüşüyle Spor Toto 1. Lig’de play off potasından uzaklaşmış ve hatta aşağı hatta yaklaşmaya başlamıştı. 26 puanla orta sıralardan alt sıralara başlayan bu yolculuk maalesef Manisa Futbol Kulübü karşısında da sürdü.

Manisa FK son haftalarda aldığı galibiyetlerle dikkat çeken bir ekipti. Oynadığı son 3 maçın ikisini kazanan Manisa temsilcisi, Gençlerbirliği’ni de yenerek çıkışını seriye bağlamak istiyordu.

Maçın son düdüğü çaldığında istediğini alan taraf Manisa Futbol Kulübü oldu. Gençlerbirliği aslında maçta aradığı golü ilk önce bulan takımdı. Gökhan Gül ile penaltıdan öne geçen Kırmızı Karalar, ne yazık ki bu üstünlüğü ikinci yarı sürdüremediler.

Manisa FK önce Erhan Çelenk, sonra ise Marvin Gakpa ve Okan Eken ile goller bulup karşılaşmadan 3 – 1 galip ayrıldı.

Teknik direktör Metin Diyadin yönetimindeki Gençlerbirliği sonuçtan bağımsız olarak oynadığı futbol ile de ışık vermedi. Bunun kanıtı ise mücadelenin istatistik kağıdında kendini gösterdi.

Gençlerbirliği İstatistiklerde Kayıp

Manisa Futbol Kulübü ve Gençlerbirliği arasında oynanan Spor Toto 1. Lig 23. Hafta maçının istatistiklerinde, ev sahibinin üstünlüğü dikkat çekti.

90 dakika boyunca topun mutlak hakimi olan Manisa temsilcisi, %68 topla oynama oranıyla bunu gösterdi. Manisa FK, neredeyse Gençlerbirliği’nin 2 katı daha fazla pas yaparak hem oyunun hakimi oldu hem de Gençler’i top peşinde koşturarak yordu.

Üstelik bu pasların %85’inde isabet sağlayan takıma, Kırmızı Karalar karşılık veremediler.

Metin Diyadin ve öğrencileri ikili mücadelelerde de üstünlüğü rakiplerine verdiler. Buna göre Gençlerbirliği, %41 ile ikili mücadele kazandı. Hava toplarında ise iki takımın mutlak eşitlikleri hakimdi.

Gençlerbirliği sahanın 3 bölgesini de eşit oranda kullandı fakat hiçbirinde ağır bir pozisyon üstünlüğü yakalayamadı. Buna karşın Manisa FK, özellikle sağ kanattan çok etkili geldi ve %41 oranında bu bölgeyi kullanmayı tercih etti.

Menemen FK Ceza Alanına Fazla Girdi

gençlerbirliği

Maçta farkı yaratan en önemli istatistiklerden biri de Manisa FK’nın rakip ceza alanına rahat girmesiydi.

Karşılaşmayı rakip kaleye çektiği 10 şutla tamamlayan Gençler, bu şutların %50’sinde isabet sağlamayı başardı. 10 şutun 6’sını ceza sahası içinden 4’ünü ise ceza sahası dışında buldu.

Öte yandan Manisa FK ise tam 18 şut denemesinde bulundu. 18 şutunun 11’ini ceza sahası içinden çeken Manisalı oyuncular asıl farkı da burada yarattı. Öyle ki bu istatistik, rakibin Gençler ceza sahasına daha rahat girdiğini gösterdi.

Bu mağlubiyetle Spor Toto 1. Lig’in 12. basamağına gerileyen Gençlerbirliği, düşüşü durdurmazsa çok kötü senaryolarla karşı karşıya kalabilir.