Gençlerbirliği Transfer Yapamadı

Türkiye’nin Avrupa’ya göre geç başlayıp geç biten transfer dönemine damgası vuran bazı durumlar söz konusuydu. Ülkedeki döviz kurlarının çok fazla dalgalanması ve buna bağlı olarak kulüplerin borçlarının artması genel olarak birçok takımın transfer yapmak konusunda tereddüt yaşamasına sebep oldu. Ve bu kurun uzun süreden beri dalgalanıyor olması nedeniyle alacaklı oyuncularına borçlarını ödemekte zorlanan takımlar, ara transfer döneminde hareketlilik yaşayamadı. Başkent’in Kırmızı Karalı temsilcisi Gençlerbirliği de bu kulüplerden birisiydi.

Transfer Yasağı

Türk futbolunda uzun bir süre örnek gösterilen ve sezon sonlarında açıklanan bilançolarda hep borçsuz çıkan Gençlerbirliği adına işler olumsuz anlamda çok değişti. Efsane Başkan İlhan Cavcav’ın vefatından doğan boşluğu dolduramayan Kırmızı Kara, mali anlamda da ciddi bir krize girdi.

4 sezon içerisinde 2 kez 1.Lig’e düşen Gençlerbirliği, bu istikrarsızlığın bedelini de daralan gelirler ve artan borçlarla ödemek zorunda kaldı. 2020/2021 sezonunda küme düşen Gençlerbirliği, yeni bir yapılanmaya gitti ve sportif direktör modelini denemeye başladı. Sportif Direktörlüğe Baki Mercimek, Teknik Direktörlüğe ise Metin Diyadin getirildi.

Yaz transfer döneminde kadrosunu güçlendirebilen Başkent temsilcisine, sezon içerisinde transfer yasağı getirildi. Nitekim Gençlerbirliği Metin Diyadin de bir maçtan sonra yaptığı basın açıklamasında bu yasaktan bahsetmişti. Takımın mali durumu nedeniyle 2021/2022 sezonunda Süper Lig’e yükselmek gibi bir hedefin söz konusu olmadığını açıklayan Diyadin, Gençlerbirliği’nin içinde bulunduğu durumu da ortaya koymuş oldu.

Kırmızı Kara Süper Lig hedefi içerisinde olsaydı da bu hedefe ulaşamayabilirdi. Zira takım ligin ikinci yarısında oynadığı tüm maçlarda sahadan mağlup ayrıldı ve zaten orta sıralardayken daha da geriye gitti.

Elden Kaçanlar

Takımlar eğer kadrolarına güveniyorlarsa, ara transfer döneminde herhangi bir ekleme yapmamayı tercih edebilirler. Ara transfer döneminin kendine özgü şartları bu tercihi de oldukça normal kılar. Ancak Gençlerbirliği’nin kadrosunda eksiklikler olmadığını söylemek çok güç. Bununla birlikte takımın bu sezonu TFF 1.Lig’de geçirmeye karar vermiş olması da transfer yasağının kaldırılmamasına dair bir kararı beraberinde getirmiş olabilir.

Ancak Gençlerbirliği adına çok tehlikeli bir durum söz konusu. Takımın borçlarını ödeyemez bir hale gelmiş olması, elindeki oyuncuları da tutamaması anlamına gelebilir. Örneğin takımın en değerli oyuncusu olan Arda Kızıldağ, sezon sonu büyük ihtimalle takıma veda edecek.

Kırmızı Kara’nın altyapısından yetişen Arda, 2 sezondur gösterdiği başarılı performansla birçok Süper Lig takımının dikkatini çekmeyi başardı. Transfermarkt’a göre 1 milyon 200 bin Euro piyasa değerine sahip olan başarılı savunmacı, yerli ve genç bir oyuncu. Uzun boyu sayesinde hava toplarında da oldukça etkili bir isim.

23 yaşındaki oyuncunun sözleşmesi sezon sonu sona eriyor. Ancak ne Arda cephesinden ne de Gençlerbirliği cephesinden sözleşme durumuna dair bir açıklama gelmiş değil. Arda ile en çok ilgilenen iki kulübün Beşiktaş ve Trabzonspor olduğu düşünüldüğünde kaçacak balığın ne denli büyük olduğunu tahmin etmek kolaylaşabilir.