Gençlerbirliği Tuzlaspor Karşısında Dağıldı

TFF 1.Lig’de oynadığı son maçlarda aldığı başarılı sonuçlar sayesinde taraftarından özür dileme fırsatı bulan Gençlerbirliği aynı zamanda küme düşme hattından da uzaklaşmaya başlamıştı. Bu minvalde oldukça kritik önem taşıyan maçlardan birinde ligin tehlikeli ekiplerinden Tuzlaspor’a konuk olan Ankara temsilcisi, sahadan 4-0’lık çok ağır bir mağlubiyetle ayrılmaktan kurtulamadı. Kırmızı Kara’nın bu maçla birlikte yenilmezlik serisi de sona ererken bu mağlubiyetin takım üstünde nasıl bir etki yaratacağı da merak ediliyor.

Ağır Fatura

Bu sezon TFF 1.Lig mücadelesinde genel olarak hayal kırıklığı yaratan Gençlerbirliği, buna rağmen ligin son dönemecine girilirken aldığı puanlarla birlikte taraftarından özür dileme fırsatı bulmuştu.

Kırmızı Kara hem yakaladığı yenilmezlik serisi hem de bu seri içerisinde gösterdiği performansla birlikte üstündeki ölü toprağını attığını gösteren bir görüntüdeydi. Bu görüntü içerisinde ligin 32’inci haftasında Tuzlaspor’a konuk olan Başkent ekibi, Tuzla temsilcisinin gazabına uğradı.

İstanbul’da oynanan maçta rakibi karşısında istediklerini hiç ama hiç yapamayan Gençlerbirliği, maçın daha 21’inci dakikasına gelindiğinde 2-0 gerideydi. 18’de Ahmet Yazar’ın 21’de Francis Ezeh’in attığı gollere engel olamayan Kırmızı Karalılar, 42’inci dakikada Lamine Diack’ın 45+2’de yine Francis Ezeh’in attığı gollere engel olamayınca ilk yarıyı 4-0 geride kapattılar.

Bu nedenle zaten oyundan tamamen düşen takım adına temenni ikinci yarıda farkın daha da büyümemesiydi. Nitekim Tuzlaspor da kendisi için yeterli bir skoru aldıktan sonra oyunun temposunu düşürdü ve maç ilk yarının skoru olan 4-0’lık skorla sona erdi.

Bu sonuçla birlikte 38 puanda kalan Ankara temsilcisi adına küme düşme hattına girme tehlikesi yine kendini belli ederken, Tuzlaspor da yükselişini sürdürdü. Gençlerbirliği bir sonraki hafta Bursaspor deplasmanında sahneye çıkarken Tuzlaspor Büyükşehir Belediye Erzurumspor deplasmanında galibiyet arayacak.

Kötü Performans

Maçtan sonra yapılan basın toplantısında Gençlerbirliği Teknik Direktörü Metin Diyadin’in de dile getirdiği gibi Kırmızı Kara adına sezonun en kötü ilk yarılarından birisi kesinlikle Tuzlaspor karşısında oynanan ilk yarıydı.

Futbolda kötü performans sergiliyor olmak her zaman kötü sonuç alacağınız anlamına gelmez ve hatta kimi zaman kötü performansa rağmen iyi sonuç alabilmek de mümkündür. Düşük skorlu bir oyun olması futbolu bu bağlamda özel kılar.

Bununla birlikte yine kötü performans sergilenen her maçta rakip sizi bu kadar net cezalandıramayabilir. Ancak Tuzlaspor Kırmızı Kara’nın kötü performansına resmen acımadı ve faturayı ilk 45 dakikadan kesti.

4-0’lık ağır sonuç ister istemez Gençlerbirliği oyuncularında moral bozukluğu yaratacaktır. Bununla birlikte takımın haftayı nerede kapatacağı bir sonraki haftaya hazırlanırken ihtiyaç olacak motivasyonu da arttıracak veya azaltacak.

Bununla birlikte takımın bu 45 dakikayı çok iyi tahlil etmesi gerektiği kesin. Bu kadar kötü bir performans sergilemek bunca maçtan sonra Kırmızı Kara taraftarını da kızdırmış olmalı.