Gençlerbirliği Uçtu Menemenspor Düştü

Bu sezon TFF 1.Lig’de çok sancı çeken takımlardan biri olan Gençlerbirliği, ligin son düzlüğünde gösterdiği başarılı performansı 37’inci haftada da devam ettirdi. Başkent temsilcisi ligin bitimden önceki haftasında küme düşme hattını direkt olarak ilgilendiren müsabakada ateş hattında yer alan Menemenspor’a konuk oldu. İzmir temsilcisi karşısında ikinci yarıda gösterdiği başarılı performansla sahadan 3-1 galip ayrılmayı bilen Kırmızı Kara, bu sonuçla birlikte kümede kalmayı garantilerken, Menemenspor küme düşmekten kurtulamadı.

Karakter Koyan Takım

Bu sezon TFF 1.Lig’de mücadele etmeye başlayan Gençlerbirliği adına sezonun bu kadar meşakkatli geçeceğini hiç kimse tahmin dahi edemezdi.

Geçen sezon Süper Lig’de mücadele eden takımlardan biri olan Kırmızı Kara, kendisiyle aynı kaderi yaşayan Ankaragücü ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor Süper Lig yarışı verirken kümede kalma yarışı vermek zorunda kaldı.

Öte yandan bu yarışta zaman zaman geriye de düşen Metin Diyadin’in oyuncuları, ligin son düzlüğüne girildiğinde hangi takımda oynadıklarını hatırladılar ve bu bağlamda performans sergilemeye başladılar.

Kümede kalma yarışının iyiden iyiye kızıştığı dönemde aldığı puanlarla bu yarışta öne geçen Gençlerbirliği, dananın kuyruğunun koptuğu 37’inci haftada Menemenspor’a konuk oldu. Bir önceki hafta Denizlispor’a konuk olan Menemenspor sahadan mağlubiyetle ayrılarak zaten kümede kalma şansını iyiden iyiye azaltmıştı.

Bununla birlikte bu müsabakadan hangi takım kârlı çıksa diğerini de ateşe atacaktı. 14 Mayıs Cumartesi günü oynanan müsabakanın galibi Gençlerbirliği oldu ve Başkent temsilcisi kümede kalmayı garantiledi.

İlk yarıda herhangi bir gol sesi çıkmazken gol perdesini açan oyuncu Sandro Lima oldu. Brezilyalı golcü Gençlerbirliği’ni öne geçiren golü attıysa da yine Gençlerbirliği oyuncusu olan Gökhan Gül kendi kalesine attığı golle üstünlüğün kaybedilmesindeki aktördü.

Bu strese rağmen son 10 dakikada bulduğu 2 golle sahadan 3-1 galip ayrılan Kırmızı Kara bu sonuçla birlikte puanını 48’e sıralamasını da 11’inci sıraya yükseltmenin mutluluğunu yaşıyor. Kümede kalmayı garantileyen ekibin rakibi Menemenspor’da ise küme düşmüş olmanın acısı ve hüznü hâkim.

5 Maç 10 Puan

Menemenspor karşısında aldığı 3 puanla birlikte puanını 48’e çıkartan Gençlerbirliği ligin son düzlüğünde gerçekten sahaya bir karakter koydu denilebilir.

Kırmızı Karalı oyuncular bu maçla birlikte son 5 maçta 3 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet almayı başardılar ve toplanan 48 puanın 10’unu bu 5 maçta haneye eklediler. Bu bağlamda oldukça iyi iş çıkartan takım adına artık her şey çok daha güzel görünüyor.

Gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak olan Ankara temsilcisi bu sezon artık hedefine ulaşmış durumda. Bu noktada oyuncular kadar bir dönem ciddi bir kriz yaşayan teknik direktör Metin Diyadin’in de, krizi çok iyi yöneten yöneticiler ve başkan Niyazi Akdaş’ın da ayrı ayrı takdir edilmesi gerektiği net bir şekilde ortada.