Gençlerbirliği Ümraniyespor’u Konuk Ediyor

Her ne kadar genel olarak başarısız bir sezon geçirmiş sayılsa da Gençlerbirliği ligin 37’inci haftasında aldığı Menemenspor galibiyetiyle kümede kalmayı garantilemiş olmanın sevincini yaşıyor. Başkent temsilcisi çok ağır krizler yaşadığı 2021/2022 sezonunda bir şekilde istediği noktalara kadar geldi ve kendisinden bekleneni gerçekleştirmenin gururunu yaşadı. Bu gururla birlikte sezonun son maçına çıkacak olan Kırmızı Kara, ligin Süper Lig’e giden yolcularından Ümraniyespor’u konuk edeceği müsabakayla kapanışı yapıyor.

Sıkıntılar Atlatıldı

Bu sezon TFF 1.Lig’de beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen Gençlerbirliği, kendisinden beklenen performans bir yana dursun neredeyse tüm sezon kümede kalma mücadelesi vermekle mükellef oldu.

Kırmızı Kara gerek kadro kalitesi gerekse de oyun kültürü açısından çok daha iyi noktalarda olabilir diye düşünülürken bir anda girilen türbülanslar kulübün psikolojisini alt üst etmişti. Bu bağlamda takımın şimdi geldiği noktaya bakıldığında hem teknik direktör Metin Diyadin’i hem de Diyadin’in arkasında durmayı tercih eden Kırmızı Kara yöneticilerini ayrı ayrı tebrik etmek gerekiyor.

Zira Başkent temsilcisi ligin 37’inci haftasında oynadığı Menemenspor müsabakasıyla birlikte gelecek sezona da TFF 1.Lig’de başlamayı garantiledi. Bu bağlamda aslında sezon içerisinde gelişen hedeflerini de yerine getirmeyi başaran Başkent temsilcisi, sezonun son haftasında kendi taraftarı önünde oynayacağı maça alnı ak başı dik olarak çıkabilir.

Ligin son haftasında kendi sahasında Ümraniyespor’u konuk edecek olan Gençlerbirliği, bu müsabakadan da galibiyetle ayrılırsa sezonu iyi bir noktada bitirmiş olacak. Bununla birlikte konuk ekibin bu sezon Ankaragücü ile birlikte Süper Lig’e direkt olarak yükselmeyi garantileyen iki takımdan biri olduğunu da hatırlatmadan geçmemek gerek.

İki takımı karşı karşıya getirecek müsabaka 21 Mayıs Cumartesi günü oynanacak. Her iki takımın da hedeflerini gerçekleştirmiş olmasından kaynaklı pozitif bir havada geçmesi beklenen müsabakadan çıkacak sonuç aslında bir şeyi de değiştirmemiş olacak.

Gelecek Sezonun Planlamaları

Öte yandan Gençlerbirliği adına bu sezonun en önemli hedefi gerçekleştirildi ancak asıl şimdi işler zorlaşacak.

Zira yönetim uzun süreden bu yana 100’üncü yıl olan 2022/2023 sezonunu işaret ediyor ve asıl planlamaların o sezona yönelik olarak yapıldığını ifade ediyordu. Takım bir şekilde kümede kalmayı başardı ve çok daha ciddi bir krizin eşiğinden son anda da olsa kurtulmayı başardı.

Bundan sonrası yönetim bazında yaşanacaklara kaldı dense yanlış olmaz. Niyazi Akdaş her seferinde Metin Diyadin’in arkasında durarak başarılı bir yöneticilik örneği sergiledi ancak Kırmızı Kara’nın sırtına geçireceği ateşten gömlek bir sezon dikilecek.

Bu bağlamda kulübün kendisini şampiyonluğa götürecek kadroyu ayakları yere basarak kurması lazım. Zira Kocaelispor ve Bursaspor örneklerinden net bir şekilde anlaşıldı ki pahalı kadro kurmak başarıyı getirmiyor ve hatta çok daha ciddi maddi krizlere gebe olduğu için işleri daha kötüye götürüyor.