Gençlerbirliği Unvanını Kaybetti

Gençlerbirliği, Spor Toto 1. Lig’de son 5 haftada aldığı 4 mağlubiyetle hedefinden uzaklaşmış bir görüntü çiziyor.

Bu sezon Spor Toto 1. Lig’de 20 maçta topladığı 26 puanla lig sıralamasının 10’uncu basamağında yer alan Kırmızı Karalar, lider Bereket Sigorta Ümraniyespor’un 16 puan gerisine düştü.

Teknik direktör Metin Diyadin’in önderliğindeki takımın play off potasıyla arasında ise an itibariyle 7 puan var.

Hal böyle olunca Ankara’nın en köklü temsilcilerinden biri olan Gençlerbirliği için ufukta Spor Toto Süper Lig şansı azalmış gibi gözüküyor.

Elbette daha lig maratonunda çok fazla maç var ve umudumuz Kırmızı Karalar’ın bir an önce toparlanıp kulübün tarihi ve geleneğinin hak ettiği noktaya çıkması. Bu da hiç şüphesiz Spor Toto Süper Lig.

Zira Gençlerbirliği, tarihi boyunca Spor Toto Süper Lig’de bulunmanın yanında o ligin en kalburüstü takımlarından biri olarak kabul edilmişti. Bir dönem Avrupa kupalarının dahi gediklisi olan takım, şimdilerde yaşadığı bu sıkıntıları hiç hak etmiyor.

Öyle ki sıkıntılar sadece saha içi sorunlarıyla da bitmiyor. Kulüp, ne yazık ki derin bir mali darboğaza da girmiş vaziyette.

Gençlerbirliği Mali Yönden Sıkıntıda

gençlerbirliği

Uzun yıllar boyunca Türkiye’de borcu olmayan takım dendiğinde akla ilk gelen kulüp Gençlerbirliği olurdu. Merhum başkan İlhan Cavcav’ın kurmuş olduğu ve tıkır tıkır işleyen altyapı, kulübün sırtını dayadığı sağlam ekonomik düzen ve saha içinde alınan istikrarlı sonuçlar bu unvanın temel taşlarıydı.

Merhum başkan İlhan Cavcav rahmetli olduktan sonra ne yazık ki bu düzen korunamadı. Gençlerbirliği Spor Kulübü, yeni başkanı Murat Cavcav önderliğinde uzun yıllar sonra ilk kez borçlandı. Bir dönemin parmakla gösterilen kulübüne transfer yasağı dahi geldi.

Elbette bunun tek nedeni Başkan Murat Cavcav değildi. Çünkü merhum başkan İlhan Cavcav’ın döneminde kulübün yönetimi de en az başkanı kadar güçlüydü. Bu desteği her daim hisseden Gençlerbirliği Spor Kulübü de hiçbir zaman kendini yalnız hissetmemişti.

İlhan Başkan vefat ettikten sonra, başkentin önde gelen simaları da kulüpten ellerini çektiler. Öyle ki şu an yaklaşık 100 milyon lira borcu olan takım için neredeyse kimse elini taşın altına sokmuyor.

Yönetim Destek Bulamıyor

Merhum başkan İlhan Cavcav’dan hemen sonra göreve gelen Niyazi Akdaş başkanlığındaki yeni yönetim, İlhan Cavcav rahmetli olmadan hemen önce kulübün kasasından 70 milyon liraya yakın harcama yapıldığını ve takıma dahil edilen oyuncu transferlerinden büyük zarar edildiğini açıklamıştı.

Bu zararı kulübün kendi kaynaklarını kullanarak kapatamayacağı çok açık. Bu noktada Gençlerbirliği Spor Kulübü Yönetimi, Başkent Ankara’nın önde gelen isimlerinden bu tarihe sahip çıkmalarını bekledi.

Fakat ne yazıktır ki bu beklenti cevap bulmadı ve kulüp bir anlamda sahipsiz bırakıldı. Kırmızı Karalar, şu anda oyuncu ücretlerini ödeyebilseler de geçmiş dönemden alacakları olan futbolcu ve teknik direktörler, transferde ödenemeyen taksitler kulübü borç batağına sokuyor.

Bu elbette sahaya da yansıyor. Zira Gençlerbirliği kadrosuna bakıldığında takımın çok dar bir rotasyonla oynadığı görülüyor.

İleriki günlerde yeterli destek bulunamazsa, Gençler’in halinin ne olacağı ise üzüntüyle merak ediliyor.