Gençlerbirliği’nde Tablonun Gösterdikleri

TFF 1.Lig’de en derin hayal kırıklığını yaşayan takımlardan biri olan Gençlerbirliği, İstanbulspor karşısında aldığı beraberlikle birlikte yenilmezlik serisini 3 maça çıkarmayı başardı. Bununla birlikte takım yenilmediği için seviniyor olsa da alt sıradaki ekipler daha iyi bir form grafiği yakaladıkları için artık beraberliklerin 2 puan kaybı anlamına geldiği bir döneme giriliyor ve Kırmızı Kara adına bu durumun daha iyisini yapabilecek gücün varlığı konusunda derin kuşkuların olacağı gerçek.

Kapasitenin Kısıtlılığı

Sezonun TFF 1.Lig adına en ciddi hayal kırıklıklarından biri olan Gençlerbirliği her ne kadar kendisine yakıştırılamıyor olsa da kümede kalma mücadelesi verdiğini net bir şekilde kabul etmeli.

Takım gelecek sezon Süper Lig’e yükselerek 100’üncü yılını en iyi şekilde geçirmeyi hedeflemek istiyorsa bu sezon ilk olarak ligde kalmayı başarabilmeli. Son birkaç seneden bu yana yönetilemeyen maddi durum nedeniyle çok kritik bir konuma gelmekten kurtulamayan Kırmızı Kara adına bir lig daha düşmek telafi edilmesi zor durumları beraberinde getirebilir.

Başkent temsilcisi uzun bir süre sıkıntı yaşadıktan sonra oynadığı son 3 maçta aldığı 1 galibiyet ve 2 beraberlikle birlikte en azından yenilmemiş olmanın verdiği mutluluğu yaşadı. Ancak rüzgâr artık bu şekilde esmiyor ve alt sıralarda yer alan Denizlispor ve Altınordu gibi takımlar çok iyi form grafiklerine sahipler.

Üstelik berabere kalınca 1 puan haneye ekleniyor olsa da 2 puanın kaybediliyor oluşu Gençlerbirliği adına sürdürülemez bir düzenin olduğunu işaret ediyor. Bu bağlamda takımın geriye kalan süreçte bir zihniyet değişikliğine ihtiyacı olacağı kesin ancak bu değişikliğin nasıl yapılabileceğine dair sorgulamalar da oldukça fazla.

Niyet Belli

Milli Takım arasında takımın genel durumuna dair açıklamalar yapan Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş, zihniyet değişikliğinin en kestirme yolu olan teknik direktör değişikliğine dair kesin bir olumsuz tavrı da belli etmişti.

Kırmızı Kara’nın teknik direktör Metin Diyadin’e verdiği kadronun da yetersiz olduğunu ve bu şartlar altında çalışan bir teknik adamın sağlıklı bir değerlendirmeye tabi tutulamayacağını savunan Başkan’ın bu açıklamalarından Metin Diyadin’in takımda kalacağı sonucu çıkıyor.

Ancak takımda tam olarak bir rehavet ya da ne konumda olduğunu bilmemeye dair bir problem söz konusu. Gençlerbirliği kâğıt üstünde ligin en pahalı takımlarından biriyken nasıl bu kadar güçsüz göründüğü konusunda taraftarlarını ikna etmesi mümkün olmayan ekiplerden biri.

İstanbulspor karşısında alınan beraberlik takımların durumundan bağımsız olarak da kabul edilebilir. İstanbul temsilcisi ligin en iyi takımlarından biri ve Gençlerbirliği için her şey yolunda gidiyor olsaydı da bu 1 puan oldukça sevindirici olabilirdi.

Ancak artık Başkent ekibinin diğer takımlar gibi seri galibiyetlere bağlayabildiği bir döneme girmesi gerekiyor. Zira alt sırada işler her dakika daha da kızışıyor ve Kırmızı Kara henüz burayla ilişkisini kesemediği için ileriyi görmek konusunda zorlanıyor.