Gençlerbirliği’nden Çok Kritik Galibiyet

TFF 1.Lig’in ikinci yarısında oynadığı 4 maçın tamamında sahadan mağlup ayrılarak bir kez daha çok derin bir krizin eşiğine gelen Gençlerbirliği, 24’üncü haftada konuk olduğu Altınordu karşısında çok kritik bir galibiyet aldı. Sezon hedeflerine bakılacak olursa alacağı puanlara moralden daha fazla ihtiyacı olan bir takım gibi görünmeyen Kırmızı Kara, 3 puandan çok daha değerli bir maçı kazanmanın sevincini yaşayacak.

Zayıflayan Bağlar

Bu sezon TFF 1.Lig’de tekrar bir yapılanmayı hedefleyen Gençlerbirliği, transfer yasakları, maddi sıkıntılar ve kötü sonuçlar ile birlikte moral anlamında çok ciddi bir gerileme yaşamıştı. Kırmızı Kara, gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak ancak takımın bu sezonki durumu o kadar kritik bir durumda ki gelecek sezonu planlamak şu an pek mümkün görünmüyor.

Milli Takım arasından önce gelen kötü sonuçlar nedeniyle istifa eden Metin Diyadin’i görevinde kalması için ikna eden Kırmızı Kara’nın tamir ve tesis etmesi gereken pek çok konu var. Takım ile hoca arasında zayıflayan ve hatta bazı oyuncular adına kopan bağları görmek zor değil.

Bu bağları tekrar güçlendirebilmek için harekete geçmesi gereken ilk kişi ise kuşkusuz Metin Diyadin. Tecrübeli teknik adamın takımını her şeyin düzelebileceğine dair ikna etmesi şart. İkna edebilmenin en kolay yolu ise oynanacak maçlardan alınacak galibiyetlerle birlikte yakalanacak bir seriden başka bir şey değil.

Bununla birlikte takım 24’üncü haftada oynanan Altınordu maçına kadar galibiyet yerine mağlubiyet serisiyle geldiği için İzmir temsilcisi karşısında oynanacak maç çok daha kritikti. Altınordu’nun da çok uzun bir zamandan beri kazanamadığı ve küme düşme riski yaşadığı düşünülecek olduğunda onların da 3 puana çok fazla ihtiyacı vardı.

Nitekim oyuna daha iyi başlayan taraf da zaten Altınordu’ydu. Çok erken bir gol atan ve öne geçen İzmir temsilcisinin bu golü Gençlerbirliği’ni daha da panik bir hale getirdi.

Sorumluluk

Takımlar kriz yaşarken veya istemedikleri bir durumdayken öne çıkması gereken oyuncular olur. Bu oyuncuların alacakları sorumluluklar, tabiri caizse gemiyi güvenli bir şekilde limana yaklaştıran kaptanın yaptığı iş gibidir.

İşte Gençlerbirliği’ni bu maç özelinde limana yaklaştıran da takımın en golcü ismi Sandro Lima oldu. Brezilyalı golcü ilk yarı bitmeden attığı muhteşem golle takımının ikinci yarıya daha umutlu girmesini sağladı. Bir diğer taraftan da zaten kazanamama konusunda çok panik bir takım olan Altınordu’yu daha da panik hale getiren Sandro Lima’nın golü çok kritik bir goldü.

İkinci yarıda daha iyi bir görüntüye kavuşan Kırmızı Kara, Barış Alıcı-Blessing Eleke işbirliğinden gelen güzel golle sahadan galip ayrılmayı başardı. Bu sezonu zaten geçiş olarak değerlendiren Başkent temsilcisi için gelen 3 puandan daha da önemlisi takımın özgüveni. Ve geriden gelinerek alınan galibiyet bu özgüveni sağlamada kritik bir rol oynayabilir.