Gençlerbirliği’nin %40’ı Satılıyor

Beliçka’nın KVC Westerlo kulübünün sahibi olan Türk iş insanı Oktay Ercan’ın, 2020-21 sezonunda Süper Lig’e veda edip 2021-22 sezonunda TFF 1. Lig’de mücadele eden Ankara temsilcisi Gençlerbirliği’nin %40 hissesini satın alacağı iddia edildi.

Türk futbolununun köklü kulüplerinden biri olan ve Cumhuriyetle yaşıt olan Gençlerbirliği, İlhan Cavcav yönetimindeki ekonomi yönetimiyle Türk futbolunun örnek kulüplerinden biri olmayı başarmıştı.

İlhan Cavcav yönetiminde devamlı artıda olan ve borcu bulunmayan Gençlerbirliği, efsane başkanı İlhan Cavcav’ın vefatından sonra hem mali hem de sportif açıdan düşüşe geçti.

İlhan Cavcav yönetiminde keşfettiği oyunculardan elde ettiği gelirlerle çok güçlü bir mali yapıya sahip olan Gençlerbirliği’nde İlhan Cavcav’ın vefatının ardından başkanlık görevine İlhan Cavcav’ın oğlu Murat Cavcav geçmişti.

Alkaralar, Murat Cavcav yönetiminde mali açıdan sıkıntı yaşamaya başladı. 2021-22 sezonunda TFF 1. Lig’de mücadele eden Gençlerbirliği yönetimi, mali sıkıntılardan kurtulmanın yolunu hisse satışı olarak belirledi.

Gençlerbirliği Kongreye Gidecek

1923’te kurulan ve Türk futbolunun önemli kulüplerinden biri olan Gençlerbirliği, kulübün en kısa sürede şirketleşmesi ve satış yetkisinin mervcut yönetime verilebilmesi için tüzük kongresi yapacak. Gençlerbirliği, kulübün mal varlıklarını sermaye olarak gösterecek.

Hisse satışından sonra yapılacak yatırımla yeniden Süper Lig’e dönmeyi hedefleyen Gençlerbirliği yönetimi, tüzün kongresini Ocak ayındaki devre arası transfer döneminden önce yapmayı hedefliyor.

Gençlerbirliği yönetiminin alacağı şirketleşme kararının ardından kulübün hisselerinin %40’ının 13 milyın Euro karşılığında KVC Westerlo’nun sahibi Oktay Ercan’a satılacağı öğrenildi. Gençlerbirliği yönetimi, yapılacak anlaşmayla 4 yıl içinde %40 hisseyi geri alma hakkına sahip olacak.

Hasan Çetinkaya Etkisi

Oktay Ercan’ın Gençlerbirliği’ne yatırım yapma kararının ardında Fenerbahçe’de menajerlik yapan ve daha sonra KVC Westerlo’nun ikinci başkanı olan Hasan Çetinkaya’nın etkili olduğu öğrenildi. Fransa’nın Metz takımında futbola başlayan Hasan Çetinkaya, 1994-2003 yılları arasında Gençlerbirliğ’nde top koşturduktan sonra 2003-2007 yılları arasında Gençlerbirliğ’nde genel menajerlik yapmıştı.

Gençlerbirliği’ne çok bağlı olan Hasan Çetinkaya’nın Gençlerbirliği yönetimiyle yaptığı görüşmeden sonra Oktay Ercan’ı Gençlerbirliği’ne yatırım yapmaya ikna ettiği öğrenildi.

Gençlerbirliği’nin hisselerinin satılması, 2020-21 sezonunda da gündeme gelmişti. O dönem yapılan haberlerde Çaykur Rizespor’un eski başkanı Hasan Kartal’ın kırmızı siyahlı kulübe yatırım yapıp Gençlerbirliği’nin yeni başkanı olacağı iddia edilmişti.

Bu gelişmeler üzerine açıklamalarda bulunan Gençlerbirliği taraftar grubu Ultras Kardeşler, Hasan Kartal’ın yeni başkan olacağı iddialarına çok sert bir tepki vermişti.

Ekonomik olarak sıkıntılar çeken Gençlerbirliği yönetimi, hisse satışının ardından Süper Lig’e yükselip eski günlerine dönmek ve mali tablosunu düzeltmek istiyor. Gençlerbirliği yönetiminin hedefi, iyi bir yapılanmayla Süper Lig’e yükselip satılan hisseleri geri almak.

Gençlerbirliği’nin Mevcut Durumu

2020-21 sezonunu 20. Sırada bitiren Gençlerbirliği, Süper Lig’e veda etti Gençlerbirliği, 2021-22 sezonunda 9 haftası geride kalan TFF 1. Lig’de oynadığı 8 maçta 3 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak 11 puan topladı ve 9. Haftayı 9. Sırada tamamladı.