Gençlerbirliği’nin 2020 – 2021 Sezonu Bilançosu

Spor Toto Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonunu 20. olarak bitiren takım Gençlerbirliği oldu. Sezona ilk yarısına puan kayıplara yaparak başlayan teknik direktör Özcan Bizati yönetimindeki Gençlerbirliği, ilk yarının bitimine doğru elde ettiği puanlar ile biraz olsun toparlanmıştı. Fakat ikinci yarıya da kötü başlayan başkent temsilcisi, sezonun son haftalarında da kötü performansına devam edince ne yazık ki Süper Lig’e veda eden 4 takımdan 1’i oldu. Sezon boyunca oynamış olduğu 40 maçta 10 galibiyet, 8 beraberlik ve 22 mağlubiyet alan kırmızı siyahlı takım, toplamda 38 puan topladı.

İç sahada oynadığı 20 maçta 6 galibiyet, 5 beraberlik ve 9 mağlubiyet alarak 23 puan; dış sahada oynadığı 20 maçta ise 4 galibiyet, 3 beraberlik ve 13 mağlubiyet alarak 15 puan aldı. Öte yandan 40 maçta rakip kalelere 44 gol atmayı başaran Gençlerbirliği, kendi kalesinde 76 gol gördü. Sezon genelinde kırmızılı siyahlı takımın yaptığı flaş transferler Piris da Motta, Srdjan Spiridonovic, Dominik Furman, Mattias Johansson ve Diego Angelo olmuştu. Öte yandan Berat Özdemir, Mats Seuntjens, Ahmet Oğuz, Stephane Sessegnon ve Ertaç Özbir Gençlerbirliği’nde yaşanan flaş ayrılıklar olmuştu.

Gençlerbirliği’nin Bu Sezon Oyuncu Durumları

Spor Toto Süper Lig’de sezonu 20. olarak bitiren teknik direktör Özcan Bizati yönetimindeki Gençlerbirliği, 2020 – 2021 sezonunu şu kadro ile tamamladı: Nordfeldt, Übeyd Adıyaman, Aatalay Gökçe, Yasin Davuş, Emir Kavasoğlu, Polomat, Arda Kızıldağ, Johansson, Halil Pehlivan, Diego Angelo, Toure, Ömürcan Artan, Mustafa Akbaş, Metehan Mert, Abdullah Şahindere, Emir Ortakaya, Sefa Yılmaz, Piris, Soner Dikmen, Candeias, Murat Yıldırım, Furman, Rahmetullah Berişbek, Mugni, Hüseyin Seyhan, Mustafa Çeçenoğlu, Spiridonovic, Hasanalp Birken, Kağan Özkan, Mert Kabasakal, Seyit Kahya, Ayite, Stancu, Sio, İlker Karakaş, Gökhan Altıparmak, Sandro Lima ve Batuhan Uçan.

Gençlerbirliği’nin Önemli Futbolcuları Sezonda Nasıldı

Spor Toto Süper Lig’in 2020 – 2021 sezonunda Gençlerbirliği’nde en çok gol atan futbolcular şöyle oldu: Bogdan Stancu 7 gol, Piris da Motta 6 gol, Daniel Candeias 4 gol, Sefa Yılmaz 4 gol ve Diego Angelo 4 gol atan futbolcular oldular. Öte yandan kırmızı siyahlı takımın en çok asist yapan futbolcuları ise 7 asist ile Daniel Candeias, 4 asist ile Sefa Yılmaz, 4 asist ile Murat Yıldırım, 3 asist ile Bodang Stancu ve 3 asist ile Dominik Furman oldu.