Gençlerbirliği’nin Büyük İhtiyaçları

Bu sezon TFF 1.Lig’de istediği performansı sergilemekten çok uzak kalan Gençlerbirliği adına sezonun geri kalanı mümkün mertebe puan toplayabilmek ve kümede kalabilmek adına verilen mücadeleyle geçecek. Kırmızı Kara’nın bu durumu ne ona ne de onu seven taraftarına mutluluk verebilecek bir durum değil ancak sezonun geride kalan kısmında gösterilen performanstan sonra bundan daha fazlasının yapılamayacağı da kesin. Milli Takım arasından dönüşte İstanbulspor’a konuk olan Gençlerbirliği, sahadan golsüz beraberlikle ayrılarak bu minvalde değeri yüksek bir 1 puanı hanesine eklemeyi başardı.

Elden Gelen Bu

Bu sezon TFF 1.Lig’in en pahalı kadrolarından birine sahip olmasına rağmen bir türlü istenilen düzeylere gelemeyen Gençlerbirliği için hiç iyi geçmiyor ve takımın taraftarları maçları yürekleri ağızlarında izliyorlar.

Zira Kırmızı Kara kendisinden zayıf olmayan takımlar karşısında kendisi zayıfmışçasına bir görüntü sergiliyor. Sahada silik ve puan kaybını kabullenen bir anlayışla görüntü veren oyuncuların bu durumları taraftarları üzerken bu dakikadan sonra mücadele sadece kümede kalabilmek adına veriliyor.

Milli Takım arasından dönüşte İstanbulspor gibi zorlu bir rakibe konuk olan Başkent temsilcisi, sahadan golsüz beraberlikle ayrılarak bu sezon adına alınabilecek en kritik puanlardan birini aldı.  Takımın küme düşme hattıyla arasındaki mesafe her geçen hafta daha da azalıyor ve bu durum taraftarını tedirgin ediyor ancak en azından maçların kaybedilmiyor oluşu gelecek haftalara dair umut ışığı olmasını sağlıyor.

Öte yandan Gençlerbirliği’nin bu sezon bundan daha iyisini yapabileceğine dair bir inanç da yok gibi. Belki bir başka teknik direktör takımı daha iyi bir noktaya getirebilirdi ancak Gençlerbirliği Yönetimi teknik direktör Metin Diyadin’e güvendiğini net bir şekilde gösterdiği için Diyadin’in varlığı üzerinden senaryo oluşturmaktan başka bir çare de söz konusu değil.

Ankara Derbisi

Gençlerbirliği haftaya kendi sahasında Ankara Keçiörengücü ile bir Ankara derbisi oynayacak. Keçiörengücü bu hafta Bursaspor karşısında kazanarak oldukça önemli bir galibiyet elde etti ve kümede kalma adına gerçekten önemli bir adım attı. Bununla birlikte iki takımın da henüz kümede kalabilmeye dair bir şeyleri garantileyememiş olması bu maçın önemini de arttırıyor.

Gençlerbirliği son 3 maçında 5 puan topladı ve bu maçların hiçbirinde kaybetmedi. Bununla birlikte takımın gelecek haftalarda çok zorlu bir takvimi olacak ve o dönemlere gelene kadar oynayacağı maçlarda mağlubiyetin üzüntüsü yerine galibiyetin sevincini yaşaması Kırmızı Kara’nın en büyük temennisi olacak.

Takım adına bu noktada teselli olabilecek noktalardan birisi de bay geçilecek haftanın Gençlerbirliği tarafından tamamlanmış olması. Daha pek çok takım bay geçeceği haftayı henüz tamamlamadı ve bu durum özellikle küme düşme hattıyla alakalı hesaplar yapan takımlar açısından oldukça ciddi bir riski teşkil ediyor.

Bu mücadelenin sonunda Gençlerbirliği adına iyi şeyler de kötü şeyler de yaşanabilir.