Gençlerbirliği’nin Hücum Hattı Nerdeyse Yok

Türkiye’nin Cumhuriyetiyle yaşıt olan takımı Gençlerbirliği, en eski Türk takımlarından birisi olma özelliğini taşıyor. Başkent takımlarından olan kırmızı siyahlılar 2017-2018 sezonunda büyük bir düşüş yaşadı ve Süper Lig’ veda etti. Tarihindeki 65 profesyonel sezonun 48 tanesinde Süper Lig ekipleri arasında yer alan kulüp, 2019/2021 için yeniden Süper Lig’e yükselmiş ancak geçen sezon için yeniden PTT 1’inci Lig’e düşmüştü.

Türkiye Süper Ligi veya PTT 1’inci Ligi’nin müdavimlerinden olan Gençlerbirliği, bu sezon beklenen performansı sergilemeyi başaramadı. Son haftalarda ise normal istikametin aksine bolca puan kazanabilen kırmızı siyahlılar, bu sayede ancak küme düşmekten kurtulmuştu. Sezonu PTT 1’inci Lig’de 14 galibiyet ve 6 beraberliğe sahip olarak toplam 48 puan elde edebilmişti. Bu şekilde de ligi 13’üncü olarak bitiren Başkent temsilcisi, lige tutunmayı başardı. Takım ayrıyeten yaş ortalamasının 23 olması ile dikkat çekiyor. Bu genç kadroyla Süper Lig’e çıkmayı başarabilirse etkileyici olacak.

Geçen sezonki bu talihsizlikleri yenilemek istemeyen teknik direktör Metin Diyadin önderliğindeki Gençlerbirliği, yeni sezon hazırlıkları kapsamında çalışmalarını son hızla sürdürüyor. Bu sezonun başından itibaren takımın başında olan Diyadin, 2013’de de kısa bir süre Gençlerbirliği’ni yönetmişti. Gelecek sezona da aynı teknik kadro ile gidecek olan kırmızı siyahlılar, teknik adam Metin Diyadin’in planları doğrultusunda takıma eksilen insanların yerine 6 7 kişilik yeni bir ekip transfer etmeyi düşünüyor.

Takıma Nerdeyse Yenilenme Lazım Ancak…

Geçen sezonun ardından takımdan ayrılan isimler ile birlikte takımın ilk 11 kadrosuna yeni isimleri dahil etmeyi isteyen Gençlerbirliği teknik direktörü Metin Diyadin, 6-7 kişilik bir transfer ihtiyacı olduğunu söyledi. Gelecek sezona hazırlık kapsamında yürüttükleri kamp programının birinci etabı olan Erciyes kampının ardından 5 gündür Ankara’da olduklarını ve çalışmalarına son hızla devam ettiklerini söyleyen Diyadin, takımın genç futbolcularının Play-Off’lara kalabilmek adına çok yüksek bir hırsa sahip olduğunu da ekledi.

Geçen yılki 12 futbolcusuna ek olarak takımın kadrosu için deneme sürecine giren futbolcuların da mevcut olduğunu söyleyen teknik adam, özellikle kendi altyapılarından ve Hacettepe’den bolca futbolcunun takımın A kadrosu için aday olduğunu söyledi. Takımın kadrosunun sayısının azalacağını ancak transfer yasağının bir ihtimal kalkmasının ardından yeni futbolcuların takıma katılması gerektiğini söyleyen Diyadin, biz yine de realist olup sanki kimse gelmeyecek gibi davranmalıyız diye konuşmasını sürdürdü. Özellikle takımın hücum hattında büyük eksiklikler olan Gençlerbirliği’nin, transfer yasağının kalkmasına çok ihtiyacı olduğu bilinse de maalesef şimdilik bu durum gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Gençlerbirliği’nin kısa vadedeki yapabileceği tek şey, zaten çok değer verdiği altyapıya daha da çok değer verilmesi.

Hücum Hattı İçin Sadece 6 İsim Var

Takımın sağ kanat, sol kanat ve santrafor hattı için toplamda sadece 6 adet futbolcusu mevcutta bulunuyor. 2 sol kanat Kazenge Lualua ve Arda Tuzcu olarak takımda bulunuyor. 3 tane de sağ kanadı bulunan Gençlerbirliği’nin bu futbolcuları, Barış Alıcı, Mehmetcan Yıldırım ve Ali Eren Daşdemir’den oluşuyor. Santrafor olarak sadece 1 futbolcuya sahip olan Gençlerbirliği, altyapısından yetiştirdiği 21 yaşındaki Gökhan Altıparmak tek golcüsü olarak görev yapacak. Gençlerbirliği forması ile 41 adet maça çıkan genç futbolcu, toplamda 4 gole imza atmayı başarmış.