Gençlerbirliği’nin Puan İkilemi

Sezonun en büyük hayal kırıklıklarından biri olan Gençlerbirliği, İstanbulspor karşısında oynadığı maçtan çıkan golsüz beraberlik sayesinde Ankara’ya 1 puanla dönmüş oldu. Bununla birlikte takımın son 3 maçtır yenilmiyor olması ve bu süreçte hanesine 5 puan eklemiş olması artı değerler olarak gözükse de Kırmızı Kara adına bu 1 puanların değerinin ne kadar daha süreceğinin belirlenmesi gerekiyor.

Farklı Pencereler

Bu sezon TFF 1.Lig’de gösterdiği performansla taraftarlarında hem hayal kırıklığı yaratan hem de onları tedirgin eden bir Gençlerbirliği var.

Kırmızı Kara sezon içerisinde beklenen seviyelere gelmek bir yana dursun kendisine asla yakıştırılamayacak bir performans sergiledi ve kümede kalma mücadelesi veren takımlar arasına girmekten kurtulamadı.

Birçok krizle geçen sezonun son dönemine gelinen bugünlerde Gençlerbirliği adına belirlenmesi gereken bir rota olduğu kesin. Takım son 3 maçından 1 galibiyet ve 2 beraberlik çıkartarak hanesine 5 puan daha ekledi ancak küme düşme hattında yer alan Altınordu ve Denizlispor gibi takımlar bu süreçte galibiyet serisi yakalamayı başardılar.

Bu durum da normal şartlarda İstanbulspor gibi çok zor bir deplasmandan 1 puanla dönmeyi başaran Kırmızı Kara’nın aldığı beraberliğin değerinin altında kalmasına neden olabilir. Takımın artık galibiyet serisi yakalayarak ateş hattıyla arasına bir mesafe koyması gerekiyor ancak sezon genelinde gösterilen bu kötü performans nedeniyle tüm taraftarlar tedirgin olmaya devam ediyorlar.

Ankara’da üst üste oynadığı Balıkesirspor ve Kocaelispor maçlarından çıkardığı 4 puan Gençlerbirliği adına 2 puan kaybı olarak da düşünülebilir haneye eklenen 4 puan olarak da. İşte bu ikilemi tam olarak Kırmızı Kara’nın hem şu an bulunduğu hem de sezon sonunda yer alacağı nokta belirleyecek ve bu tartışmalar sezon sonuna kadar da son bulmayacak.

Uzun Maraton

Tüm bu soruların cevapları uzun vadeli olacak ancak Gençlerbirliği adına sezonun geri kalan kısmının da çok kısa sürmeyeceği kesin.

Takımın şu anki vitesi kendisinden daha güçlü olan veya en azından çok daha iyi performanslar sergileyen takımlar karşısında galibiyet almak adına kesinlikle yeterli değil. Geriye kalan 8 maçın 4’ünü Ankara’da diğer 4’ünü de Ankara dışında oynayacak olan Kırmızı Kara’nın özellikle iç sahada oynayacağı 4 maçın 3’ünün Süper Lig hedefi taşıyan takımlarla oynayacak olması süreci çok daha kritik bir hale getiriyor.

Bandırmaspor, Büyükşehir Belediye Erzurumspor ve Ümraniyespor maçlarını iç sahada oynayacak olan Metin Diyadin’in takımı adına bu durum bir avantaj. Her biri kendi sahasında tam anlamıyla devleşen ekiplerin en azından Ankara’da taraftar önünde ağırlanacak olması Gençlerbirliği’nin kendine daha çok güvenmesini sağlayabilir.

Ancak Ankara dışında oynanacak 4 maçın 2’si 32 ve 33’üncü haftalarda üst üste oynanacak. Bu durumun da takım adına ciddi bir risk taşıdığını ve Gençlerbirliği’nin bu iki maçtan çıkaracağı puanların çok değerli olacağını dile getirmek yanlış olmaz.