İSTİKRAR ABİDESİ NORDFELDT

Süper Lig’in kırmızı siyahlı Ankara temsilcisi Gençlerbirliği’nde içinde bulunduğumuz 2020-2021 sezonunun ilk devresinde formayı en fazla terleten isim İsveçli kaleci Kristoffer Nordfeldt oldu. İsveçli kaleci Kristoffer Nordfeldt, sezonun ilk yarısında 18 maçta 90’ar dakika vazife yaparken, Candeias 1576, Piris da Motta 1566 dakika sahada kaldı.

Sakatlığı sebebiyle iki maç kaçıran Nordfeldt, 18 karşılaşmada 90’ar dakika vazife yaptı. Formayı terlettiği 1620 dakika ile kırmızı-siyahlı ekibin en istikrarlı oyuncusu olan İsveçli kaleciyi, onun gibi 18’er maçta ter döken Daniel Candeias ve Piris da Motta isimleri takip ediyor.

Dörder golle ekip en golcü aktörleri olan iki isimden Portekizli Candeias 1576, Paraguaylı orta saha Piris da Motta 1566 dakika sahada kaldı. Gençlerbirliği’nde stoper Zargo Toure (1530 dakika) ve sol bek Pierre-Yves Polomat (1414 dakika) da en çokca vazife icra eden futbolcular içinde yer aldı.

ALTYAPI OYUNCULARI FIRSAT BULDU

Başkent ekibi Gençlerbirliği’nde sezonun ilk devresinde 26 futbolcu kırmızı siyahlı forma için ter döktü.  Bunların 12 tanesi Gençlerbirliği’nin altyapısından yetişen genç oyunculardan oluşuyordu.

Beştepe’de yetişen Arda Kızıldağ, Ömürcan Artan, İlker Karakaş, Rahmetullah Berişbek, Gökhan Altıparmak, Übeyd Adıyaman, Berat Ayberk Özdemir, Soner Dikmen, Halil İbrahim Pehlivan, Mustafa Hüseyin Seyhan, Metehan Mert ve Abdullah Şahindere, sezonun ilk devresinde kırmızı siyahlı forma için ter dökme şansı buldu.

Başarılı performansıyla dikkati çeken Berat Ayberk Özdemir, Trabzonspor’a geçirme oldu. Genç futbolculardan Mustafa Hüseyin Seyhan, Metehan Mert, Ömürcan Artan, Übeyd Adıyaman ve Abdullah Şahindere, ilk defa Süper Lig’de forma giyme şansı buldu.

Sezona ilk teknik direktörlük deneyimini yaşayan Mert Nobre yönetiminde süregelen Gençlerbirliği, ilk 7 maçında 5 puan alabildi. Bunun üstüne idare Nobre ile yolları ayırırken, kırmızı-siyahlı kadrosu birçok defa çalıştıran sportif direktör Mustafa Kaplan’ı teknik direktörlük görevine getirdi.

PERFORMANSI SÜRDÜREMEDİLER

Kaplan yönetiminde ilk 2 müsabakasını kaybeden Gençlerbirliği, hemen sonra oynadığı 7 karşılaşmada 14 puan (4 galibiyet, 2 birliktelik ve 1 yenilgi) biriktirerek çıkışa geçti. İyi performans gösterdiği bu karşılaşmaların ardından başkent temsilcisi, ilk devrenin son 4 karşılaşmasında galibiyet yüzü görmedi. Süper Lig’de 20 maçta 5 galibiyet, 4 birliktelik ve 11 yenilgi alan Gençlerbirliği, ilk devreyi 19 puanla 18. sırada bitirdi. Kırmızı-siyahlı ekip, galibiyetlerin 3’ünü evinde, 2 tanesini ise dış sahada aldı.