Küme Düşme Hattı Belirginleşiyor

Süper Toto Süper Lig’in 15. Haftası itibariyle küme düşme hattı belirginleşmeye başladı. Dikkat çeken iki takım bulunuyor. Süper Toto Süper Ligi’ne yeni çıkan iki takım geldikleri ilk senede geri düşecekler gibi gözüküyor. Kadro kalitesi ve oynanan oyun ile lige ayak uyduramadıkları bariz bir şekilde belli. Kadro yapılanmasını doğru bir şekilde yapamadılar. Tabi bunda yönetim ve ekonomik yapının da etkisi bulunmakta.

İki takımda İstanbul takımı olması ve taraftar gücünün olmaması da onlar adına bir eksi puan olarak geri dönüş sağladığı aşikâr. Özellikle İstanbulspor da ki kötü gidişat teknik adamdaki istikrarsızlıktan da kaynaklı. Ligin arasına daha girmeden üç teknik adam görev aldı. Şu ana kadar istatistik olarak Osman Korkmaz en başarılısı oldu.

İstanbulspor Durumu

Fatih Tekke yönetiminde olan İstanbulspor 15. Hafta itibariyle ligin 18. Sırasında yer alıyor. Sezona Hüseyin Dalgıç yönetimde başlayan İstanbulspor 4 maçta sadece 3 puan toplayabildi. 3 puanı da 10 kişi kaldığı maçta Ethemi’nin golü ile Alanyaspor’dan aldı. Murat Dalgıç görevine son verilip yerine Osman Korkmaz getirildi. Osman Korkmaz yönetimde İstanbulspor 6 maça çıktı ve 5 puan toplayabildi. Sivasspor ve Beşiktaş’tan birer puan alan Korkmaz Fatih Karagümrük’ten ise üç puan almayı başardı. Antalyaspor mağlubiyeti sonrası Osman Korkmaz’ın görevine son verilip yerine şuan görevde olan Fatih Tekke getirildi. Şu ana kadar Fatih Tekke yönetiminde 4 maça çıkan İstanbulspor puan alamadı.

Fatih Tekke Fenerbahçe, Hatayspor, Giresunspor, Galatasaray maçlarında takımın başındaydı. Sezonun ilk yarısı kapanmadan üçüncü teknik direktör takımın başında olması aslında yönetiminde bu kötü gidişattan sorumlu olduğunu gözler önüne seriyor. Sivasspor, Beşiktaş gibi takımlardan puan alan Osman Korkmaz takımın başında kalsaydı şu an olunan durumdan daha kötü mü olunurdu diye düşünmemek elde değil. Takıma transfer döneminde önemli katkılar yapılmaz ise İstanbulspor’un küme düşmesi kesin gözüyle bakılıyor. Oyun sistemi olarak da oldukça kötü durumda olan İstanbulspor şu an küme düşme hattında en belirgin takım. En golcü oyuncusu ise Valon Ethemi 4 golle şu an önde.

Ümraniyespor Durumu

Recep Uçar yönetimindeki Ümraniyespor 15. Hafta itibariyle 1 galibiyet 4 beraberlik 9 mağlubiyet ile ligin son sırasında 19. Sırada yer alıyor. Tek galibiyetini Alanyaspor’dan alan Uçar’ın öğrencileri beraberliklerini ise Fenerbahçe, Gaziantepspor, Kayserispor ve Sivasspor karşısında aldı. Lige Fenerbahçe beraberliği ile başlayan Ümraniyespor’da işler sırasında iyi gitmedi. 4 maç üst üste mağlubiyet aldılar. Kadro kalitesi olarak spor Toto Süper Ligin altında kalan Ümraniyespor ara transfer döneminde önemli takviyeler yapmazlar ise küme düşmeleri kesin gözüyle bakılıyor. Son üç maçında 4 puan alan Recep uçar yönetimdeki Ümraniyespor da sistem yavaştan oturmaya başladığı da gözle görülüyor. Önemli yerlere takviyeler ile lige tutunabileceklerinin sinyallerini veriyorlar.