Marsilya’nın Transferinde Yaş Krizi

Geride kalan sezonda temsilcimiz Cengiz Ünder’in de katkılarıyla değerli bir performans ortaya koyan Marsilya’da şu sıralar krizler bitmek tükenmek bilmiyor. Fransız temsilcisi bu başarılı performansın mimarı olan Jorge Sampaoli ile yollarını ayırmak zorunda kaldıktan sonra bir krizle daha karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde kadrosuna Chancel Mamba’yı ekleyen Mavi Beyazlı ekibin başı bu transfer nedeniyle ağrıyor. Zira Demokratik Kongolu oyuncunun kimlikteki gibi 27 yaşında değil 34 yaşında olduğu iddia ediliyor. 

Bir Garip Olay

Fransa 1. Futbol Ligi (Ligue 1) ekiplerinden Olimpik Marsilya’nın yeni transferi Demokratik Kongo Cumhuriyeti vatandaşı Chancel Mbemba’nın 27 yerine 34 yaşında olduğu iddia edilmesi, ülke basınında yankı uyandırdı.

CNN’de yer alan haberde, Olimpik Marsilya’nın bonservis bedeli ödemeden 3 yıllık sözleşmeye imza attığı oyuncunun, 4 farklı doğum tarihi olduğu öne sürüldü.

Bu kayıtlarda, Kongo’da futbola başladığı kulüpteki ilk profesyonel lisansında doğum tarihi 1988 görülen Mbemba’nın farklı kayıtlarda 1991, 1995 ve 1990 doğumlu olduğuna dair belgeler paylaşıldı.

Demokratik Kongolu oyuncunun yaşına ilişkin bu tartışmaların uzun yıllardır devam ettiği de ortaya çıktı. Mbemba’nın 2011 yılında Avrupa’ya ilk transferini gerçekleştirdiği Anderlecht takımında da yaşı nedeniyle benzer sorunlar yaşamasının ardından Belçika temsilcisi, FIFA’ya başvurdu.

Mbemba’nın o dönem milli takımlarda hangi kategoride oynayacağına ilişkin endişelerin artması üzerine FIFA, doğum tarihinde resmi bir belge çıkarılması için Demokratik Kongo Cumhuriyeti adli makamlarına başvuruda bulundu ve mahkeme kararına göre, futbolcunun doğum tarihi olarak, bugünkü resmi yaşına tekabül eden 8 Ağustos 1994 tarihi belirlendi.

Futbolcu hakkında ortaya çıkan son belgelerin bir kez daha FIFA’ya yollandığı ve yeni bir soruşturma başlatıldığı da belirtildi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 66 maçta görev alan Chancel Mbemba, Anderlecht’in yanı sıra Newcastle United ve son olarak Porto’da forma giydi.

Bir Devir Sona Erdi

Ligue 1 ekiplerinden Marsilya’da bir dönem resmen sona erdi! Fransız ekibi, 2007’den bu yana 613 maçta kalesini koruyan 37 yaşındaki tecrübeli file bekçisi Steve Mandanda ile yollarını ayırdı. Fransız kaleci, Doğan Alemdar’ın oynadığı Rennes ile 2 yıllık sözleşme imzaladı.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre Steve Mandanda ile karşılıklı anlaşılarak bu kararın verildiği belirtildi ve Fransız kaleciye teşekkür edildi. 2007 yılında Marsilya’ya transfer olan Mandanda, Fransız ekibinin kalesini toplamda 613 maçta korudu ve bu mücadelelerde 674 gol görürken 199 maçta ise kalesini gole kapamayı başardı.

Milli kaleci Doğan Alemdar’ın formasını giydiği Rennes, Steve Mandanda’yı kadrosuna kattığını açıkladı. Kulüpten yapılan duyuruda Fransız file bekçisi ile 2 yıllık sözleşme imzalandığı duyuruldu.

Marsilya’da son dönemde yaşananlar kelimenin tam anlamıyla akıl mantık dışı. Bununla birlikte Fransız temsilcisinin gelecek sezonda hem hedefi hem de beklentisi yine yüksek olacak.