100. Yılında Gençlerbirliği

Kırmızı siyahlı Ankara takımında kritik günler yaşanıyor.  Uzun yıllar borcu olmayan tek kulüp olarak anılan Ankara temsilcisi, İlhan Cavcav’ın vefatından sonra Murat Cavcav yönetimini borçlanmaya yol açan transfer fazlalığı nedeniyle 137 Milyon TL eksikle kapatınca transfer yasağı almıştı. 2020- 21 sezonunda küme düşen Gençlerbirliği Ziraat Türkiye Kupası 5. Turunda Tuzlaspor’a elenince Murat Cavcav sezon sonu başkanlıktan ayrıldı. 2021 Haziran ayında göreve getirilen Niyazi Akdaş yönetimindeki kırmızı siyahlı kulüp borçların tespiti sonrası sezonun ikinci yarısını ligde kalma mücadelesi vererek geçirdi. Ve ligin tamamlanmasına bir hafta kala gelen Menemenspor galibiyetiyle hedefini gerçekleştirdi. 1923’te kurulan ve Türkiye’nin en eski kulüplerinden olan Gençlerbirliği için 2022 – 23 sezonu ayrıca 100. Yıl olması açısından da önem kazanıyor.

Kuruluşundan itibaren 34 sezon Ankara Futbol Ligi’nde mücadele etmiş ekip bu ligde yaşadığı 10 şampiyonlukla en başarılı takım unvanını aldı. 1959 yılında sona eren Ankara Futbol Ligi’nin ardından Süper Lig’e katılan kırmızı siyahlı kulüp 11 sezon boyunca Süper Lig’de mücadele etme başarısı gösterdi. İnişli çıkışlı yıllarından ardından Ümit Özat teknik direktörlüğünde geçirdiği  2017 – 18 sezonunu 17. Sırada tamamlayan Gençlerbirliği 29 yıl ardından Süper Lig’e veda etti.  Son olarak 2018 – 19 sezonu sonunda Süper Lig’e çıkan kulüp 2 yıl Süper Lig’de mücadele ettikten sonra 2020 – 21 sezonunda tekrar 1. Lig’e düştü. Tekrar Süper Lig’e dönmesi beklenen kulüpte ise borçların da tespitiyle beklenen gerçekleşmedi ve Ankara temsilcisi 2. Lig’e düşmekten son haftalarda kurtuldu. 100. Yılına girerken transfer yasağı bulunan Ankara temsilcisinde öncelikli amaç borçları kapatarak hedef belirlemek.

Teknik Direktörden Gelen Değerlendirme

Transfer yasağı bulunan Ankara ekibi yeni sezona genç oyuncu ağırlıklı bir kadro ile hazırlanıyor. Teknik adam Metin Diyadin yönetiminde Erciyes’te geçirdiği 5 günlük kamp döneminin ardından Ankara’ya dönen kırmızılı siyahlı ekipte çalışmaların şu ana dek iyi gittiği söyleniyor. Belirsizlik sürecinde isteklerini kaybetmeyen oyunculara sahip olduğunu belirten teknik direktör geçen yıldan kalan 12 oyuncuya ek olarak altyapı ve Hacettepe’den de denemeye gelen gençlerin olduğunu sözlerine ekledi. Mevcut transfer yasağından dolayı hedef söylemenin mümkün olmadığını belirten teknik adam ayrıca forvet mevkiinin tamamen boşalmış olduğunu ve yasağın açılması durumunda boşalan mevkiiler için en az 6 – 7 oyunculuk bir takviyeye ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Taraftar Bakış Açısı

Kırmızı siyahlı kulüp taraftarı özellikle bu sıkıntılı dönemde takımın başında bulunan teknik adam Metin Diyadin’e minnetini sosyal medyada sık sık dile getiriyor. Kulübünün yönetimine özellike Niyazi Akdaş’a güvenen taraftarın bir kısmı ara transfer döneminde de patlama yapılırsa sezon sonu şampiyonluğun hiç de uzak bir ihtimal olmadığını konuşuyor. Altyapısından önemli isimlerin çıktığı ve kurulduğu günden bu yana milli takımı da önemli ölçüde besleyen kırmızı siyahlı kulüpte taraftar desteği çok büyük önem arz ediyor.