Ersun Yanal’dan Çarpıcı Açıklamalar

Türk futbol tarihinde Gençlerbirliği ne kadar özel bir yer tutuyorsa, Gençlerbirliği tarihinde de Ersun Yanal bir o kadar önemli yer tutar. Tecrübeli teknik adamla tarihinin en başarılı dönemlerinden birini geçiren Kırmızı Kara’da bu nedenle Ersun Hoca’nın yeri farklıdır. 60 yaşındaki teknik adam geçtiğimiz günlerde NTV’de yayınlanan Kırılma Anı programına katıldı. Ersun Yanal’ın Gençlerbirliği’ni çalıştırdığı döneme dair konuların da konuşulduğu sohbette, 2002/2003 sezonunda kaçan şampiyonluğa da değinildi. Ersun Yanal, o zaman yaşanan hayal kırıklığını hâlâ unutamadığını ve VAR o zaman uygulanabiliyor olsa şampiyon olabileceklerini dile getirdi.

Konjonktür

Türk futbolunda daima tartışılan konulardan biri de İstanbul Büyükleri lehine verilen hakem kararlarının yanlı verildiği ve bu konuda amiyane tabirle bir operasyon çekilip çekilmediğidir.

Hemen hemen her takımın bir şekilde canının yandığını düşünecek olursak tartışmanın neden devam ettiğini de anlamak kolaylaşır. Canı yananlardan birisi olan Ersun Yanal da, Gençlerbirliği döneminde yaşananları bu pencereden açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde NTV’de yayınlanan Kırılma Anı programına katılan tecrübeli teknik adam, çok başarılı bir dönem geçirdiği Kırmızı Kara’nın 2002/2003 sezonunda şampiyon olamamasıyla alakalı dikkat çeken ifadelerde bulundu.

Gençlerbirliği’nin inanılmaz bir performans sergilediği 2002/2003 sezonunda Altay karşısında alınan 3-3 beraberlikle birlikte başlayan kötü seri Başkent temsilcisini şampiyonluktan eden faktörler arasında görülür.

NTV’deki programda konunun bu döneme gelmesi sonrası açıklamalarda bulunan Yanal, o dönem alınan hakem kararlarının çok kötü olduğunu savundu. VAR sistemi o dönemde de olsa şampiyon olacaklarına inandığını belirten Ersun Yanal, kötü hakem kararlarının konjonktürel kararlar olduğunu belirterek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Efsane Sezon

Ersun Yanal’ın programda yaptığı açıklamalarla birlikte futbolseverlerin tekrar hatırladığı 2002/2003 sezonu Gençlerbirliği için gerçekten çok dramatikti.

3-3 biten ve olumsuz anlamda bir kırılma noktası yaratan Altay maçı takımda çok kötü bir hatıra bıraktı. Gençlerbirliği o sezon o kadar iyi bir performans gösteriyordu ki bu kadar kötü hatırlanan o maç aslında takımın yenilmezlik serisini 20 maça çıkardığı müsabakaydı.

O 20 maçta tam 52 puan toplayan Gençlerbirliği, Süper Lig’in geriye kalan 5 maçında 3 mağlubiyet ve 2 beraberlik alarak 11 puan kaybetti. Ligin finaline gelindiğinde yaşanan bu puan kayıpları da Gençlerbirliği’ni şampiyonluk şansından etti.

Kırmızı Kara taraftardan yaşı yetenlerin hâlâ çok buruk bir şekilde hatırladığı 2002/2003 sezonu, Beşiktaş’ın 100’üncü yılına denk geliyordu. Ersun Yanal, bahsi geçen programda o maçtan sonra soyunma odasına indiğinde bir futbolcunun gerçek dünyadan tamamen koptuğunu ve aralıksız bir biçimde bir topu duvara vurduğunu dile getiriyor.

Başkent temsilcisi o zamandan bu zamana çok değişti ancak hiçbir zaman o kadar başarılı olamadı. O sezon şampiyon Beşiktaş toplamda 63 gol atmışken, Gençlerbirliği 76 gol atmayı başarmıştı. Bir sonraki sezon UEFA Kupası’nda Son 16 Turu’na kadar yükselen Kırmızı Kara, Türkiye Kupası’nda finalde yine Trabzonspor’a kaybetmişti.