Gençlerbirliği Altyapısı Fabrika Gibi

Başkent Ankara’nın kırmızı siyahı Gençlerbirliği, Türk futboluna ve Ankara’ya geçmişte birçok önemli yıldız armağan etti.

Türkiye’de futbol dendiğinde akla gelen ilk takımlardan biri olan Gençlerbirliği, tarihinde birçok önemli başarıyı barındırıyor. Ankara Futbol Ligi ve Türkiye Futbol Ligi şampiyonlukları, Ziraat Türkiye Kupası zaferlerinin yanında kulübümüz geçmişte Avrupa sahnesinde de ülkemizi temsil etmiş ve bütün futbolseverleri gururlandırmıştı.

Her ne kadar son yıllarda özellikle merhum başkanımız İlhan Cavcav’ın kaybının ardından kulübümüz düşüşe geçmiş olsa da tarihimiz bundan zerre etkilenmedi. Şu anda Spor Toto 1. Lig’de mücadele eden ve taraftarlarına Spor Toto Süper Lig’e çıkacağı günün yolunu gözleten Gençlerbirliği’nin bir önemli misyonu daha var.

Geçmiş yıllarda Türkiye’de 3 İstanbul büyüğü de dahil olmak üzere hiç kimse altyapıların öneminin çok da farkında değildi. İşte böyle bir dönemde dahi Gençlerbirliği Altyapısı, Türkiye’nin göz bebeği olmayı başarmıştı.

Neredeyse her sezon as takımın kadrosunda yer alan birçok altyapı oyuncumuz, Spor Toto Süper Lig kariyerlerine kırmızı siyahlı forma altında başladılar. Bu oyunculardan bazıları çeşitli nedenlerle üst düzey kariyerlerine devam edemediler.

Buna karşın bazı isimler ise Gençlerbirliği Altyapısı’ndan öğrendikleri bilgiler, altyapı antrenörlerimizin verdiği eğitim ve Gençlerbirliği’nin aşıladığı sporcu ahlakıyla çok iyi yerlere geldiler. Kimileri milli takımın değişmezi olurken kimileri ise kariyerlerine 4 Büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’da devam etti.

İşte kırmızı siyahlı altyapımızın Türk futboluna armağan ettiği cevherlerden bazıları…

Gençlerbirliği Oyuncu Fabrikası

gençlerbirliği

Gençlerbirliği altyapısı tarih boyunca birçok önemli ismi yetiştirmiş olsa da son 20 yılda bu isimlerin bazıları Türk futbolunun fenomen oyuncuları halini aldılar.

Bu oyuncuların başında ise birçoklarına göre ülke futbolumuza gelmiş geçmiş en iyi sağ bek olan Gökhan Gönül geliyor. Kırmızı Karalar’da altyapı eğitimini aldıktan sonra kendisini çok geliştiren ve devamlı üzerine koyan Gökhan Gönül, Fenerbahçe’deki “prime” zamanında Avrupa’nın bile sayılı beklerinden biri halini almıştı.

90 dakika boyunca bitmeyen enerjisi, pozisyon bilgisi ve profesyonelliğiyle takdir edilen oyuncu Türkiye Milli Futbol Takımı’nın da sağ bek mevkisini kendi üzerine ipoteklemişti.

Gökhan Gönül’den sonra Fenerbahçe forması giyen bir başka isim ise İrfan Can Kahveci olmuştu. Modern orta sahalar için gereken her şeyi altyapı eğitimi sırasında olan yıldız orta saha, Gençlerbirliği’nden İstanbul Başakşehir’e gitmişti. Sonrasında ise Galatasaray ve Fenerbahçe’yi transferde birbirine katmış ve tercihini sarı lacivertten yana kullanmıştı.

Son zamanlarda yıldızı parlayan Arda Güler’in de altyapı eğitimini kulübümüzde aldığı düşünüldüğünde, Gençlerbirliği oyuncu fabrikasının hala tam gaz çalıştığını söyleyebiliriz.

Altyapımızın Pırlantası

Her Zaman Kalbimizde…

Altyapımızın verdiği sporcu ahlakı ve iyi insan olma misyonunun en önemli örneği şüphesiz Ahmet Çalık idi. Geçtiğimiz aylarda elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz güzel yürekli futbolcumuz, genç yaşta takımımızın kaptanlığına yükselecek kadar başarılı ve örnek bir sporcuydu.

Her ne kadar kendisi bu dünyadan göçüp gitmiş olsa da beyefendiliği ve yaptıkları altyapımızdaki tüm genç kardeşlerine ışık olup, onların yolunu hala ve ebediyen aydınlatacak…