Gençlerbirliği Öz Evladını Kaybetti

Gençlerbirliği taraftarları ve camia için 11 Ocak 2022 tarihinin böyle elim bir olaya sahne olacağı kimsenin aklına gelmezdi.

Altyapımızdan yetişen kulübün öz evladı Ahmet Çalık elim bir trafik kazası sonucunda genç yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ahmet Çalık’ın kaybı tüm Türkiye’yi derin bir yasa boğarken, Gençlerbirliği camiasının evine de adeta ateş düştü. Zira rahmetli Ahmet Çalık, Gençlerbirliği altyapısının ülkeye kazandırdığı pırlantalar arasındaki en özel insanlardan biriydi.

Gençlerbirliği Kaptanı Ahmet Çalık

gençlerbirliği

Kulübümüzden içeri daha çocuk denilebilecek yaşta giren pırlanta yürekli eski futbolcumuz, Al Kara formayı da ilk olarak 2012 – 2013 Sezonu’nun 30. Hafta’sında sırtına geçirmişti.

Üstelik onun başlangıcı bir Fenerbahçe maçıydı. Daha 18’ine yeni girmiş olan genç bir yıldız adayı olarak çıktığı sahada performansıyla herkesi etkilemeyi başarmıştı. Gençlerbirliği o maçı, Ahmet’in de büyük katkılarıyla 2-0 kazanmıştı.

O maçın ardından giydiği formayı üzerinden bir daha hiç çıkarmayan Ahmet Çalık, tam 4 yıl bu formayı 118 kez sırtına geçirmişti. Bu süreçte bir stoper olarak 4 gol ve 2 asist yapmış, daha genç yaşında Gençlerbirliği kaptanlık pazubandını da koluna takmıştı.

Bunu elbette sadece çok iyi bir stoper olduğu için yapmamıştı. Onu tanıyan herkesin gözleri parlayarak anlattığı üzere Ahmet Çalık, çok karakterli bir insan ve harika bir profesyoneldi.

Başta merhum başkanımız İlhan Cavcav olmak üzere herkes onun üzerine titriyordu. Öyle karakteri düzgün bir insandı ki kulübü her mecrada mükemmel derecede temsil ediyor, altyapı oyuncularıyla abileriymişçesine ilgileniyor ve sahada da takımı gururlandırıyordu.

Gittiği Her Yerde Örnek Oldu

Gençlerbirliği’nin ardından Ahmet Çalık’ın durağı İstanbul’da gönlünü kaptırdığı Galatasaray olmuştu. O zamanki Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, merhum başkanımız İlhan Cavcav’ı evinde ziyaret etmiş ve transfer için ısrarcı olmuştu.

Ahmet’in Galatasaray sevgisi, İlhan Başkan’ı da ikna etmiş ve transfer gerçekleşmişti.

Sarı Kırmızılı formayı 56 kez sırtına geçirip 2 Spor Toto Süper Lig, 1 Ziraat Türkiye Kupası ve 1 TFF Süper Kupası kazanan Ahmet Çalık, İstanbul’da da karakterinin ne kadar güzel olduğunu herkese göstermişti.

Öyle ki zaman zaman çok forma şansı bulamasa da takımdaki herkesin sevgi ve saygıyla bahsettiği, güzel insan dediği biriydi.

Galatasaray’daki kariyerinin ardından onu çok isteyen İttifak Holding Konyaspor’a gitti.

Özellikle bu sezon İlhan Palut yönetiminde harika işler çıkaran takımın en önemli dişlilerinden biriydi. Elbette bunun ötesinde tecrübesiyle herkese yol gösteren, altyapı oyuncuları A takıma çıkınca onlara ayakkabılarını alan, ceplerine harçlık koyan mükemmel bir insandı.

Elim haber ajanslara 11 Ocak 2022’de düştü. Ankara’ya Mart’ta yapılacak düğünü için hazırlıklar yapmaya giden güzel insan, trafik kazasında vefat etti.

Taraflı tarafsız herkesin yüreğini yakan bu haberin ardından onu tanıyanlar, içlerinde büyük bir acıyla onun ne kadar harika biri olduğunu anlattılar.

Ahmet Çalık artık bu dünyada değil, tek temennimiz ruhunun cennette huzur bulması. Bu vesile ile genç kaptanımızı bir kez daha anıyor, kederli ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi sunuyoruz…

Hoşça kal güzel insan.