Gençlerbirliği Altyapısından Fenerbahçe Formasına

Bu sezon her ikisi de büyük hayal kırıklığı yaşayan ve hedeflerinden çok uzak kalan Gençlerbirliği camiasıyla Fenerbahçe camiası şu sıralar ortak bir gurur yaşıyorlar. Fenerbahçeli taraftarların uzun bir zamandan beri forma giymesini beklediği ve Hatayspor maçında gösterdiği performansla da sahanın yıldızı olan Arda Güler, futbolun gündemine oturdu. 16 yaşındaki oyuncu, Gençlerbirliği altyapısından yetiştikten sonra transfer olduğu Fenerbahçe’de gösterdiği performansla iki köklü camianın da göğsünü kabarttı.

Büyük Yetenek

Bu sezon yarıştığı tüm alanlarda beklentilerin uzağında kalan Fenerbahçe’de bu hüsranın üzüntüsünü azaltacak bir gelişme yaşandı. Fenerbahçeli taraftarların çok uzun zamandan bu yana heyecanla beklediği Arda Güler, Hatayspor ile oynanan 26’ıncı hafta maçına ilk 11’de başladı.

Hatayspor karşısında oynanan maçta herhangi bir pozitif ayrımcılık dahi gözetmeden sahanın en iyisi olarak nitelendirilen Arda’nın bu performansı Sarı Lacivertli taraftarları ve futbol kamuoyunu çok sevindirdi.

Oyun görüşü, hücum aksiyonlarındaki sorumluluk alan tavrı, duran top kullanımı gibi pek çok özelliğiyle Arda Güler yakın zamanda kendinden söz ettirebilecek bir futbolcu olarak görünüyor. Bununla birlikte Arda Güler için heyecanlanan tek takım Fenerbahçe de değil.

Türk futboluna sayısız oyuncuyu kazandıran ve çok verimli bir altyapısı olan Gençlerbirliği, kendi altyapısında yetişen ve Fenerbahçe’ye giden Arda için oldukça heyecanlı. Kırmızı Kara’nın altyapısına 9 yaşında giren ve girdiği günden itibaren kendi yaş grubunun çok çok üstünde olduğu görülen Arda, 14 yaşına kadar Başkent temsilcisinin formasını giydi.

2019 yılında Fenerbahçe altyapısına geçen Arda’nın gösterdiği bu performans, eski güzel günlerinden çok uzak olan Gençlerbirliği’nin de tekrar hatırlara gelmesine vesile oldu.

Önüne Geçilemeyen

Futbol da dahil olmak üzere hayatın pek çok alanında en çok önemsenen düsturlardan birisi de gelenektir.

Bereket versin ki Gençlerbirliği ne kadar kötü yönetilmiş olursa olsun bir veya birden fazla yöneticiden çok daha büyük bir kulüp ve köklü geleneklere sahip olduğu ortada. Arda Güler gibi sayısız oyuncuyu Türk futbolunun hizmetine sunan Gençlerbirliği, şimdi eski günlerinden çok uzakta ama ismi hep gündemde kalacak.

Başkent’in ve Türkiye’nin en değerli altyapılarından biri olan Gençlerbirliği adına 100’üncü yıl yaklaşıyor. Kuvvetle muhtemel efsane başkan İlhan Cavcav dahil olmak üzere hiç kimse kulübün 100’üncü yıl arifesinde böyle bir durumda olmasını istemezdi.

Ancak İlhan Cavcav da oğlu Murat Cavcav da Gençlerbirliği’nin son birkaç senesinde doğrudan olumsuz etkileri olan insanlar olarak bu kötü gidişata istemeden katkı sundular. Bugün Gençlerbirliği’nin geçmişine özlem duyarken de o geçmişte İlhan Cavcav’ın en büyük aktör olduğunu da unutmamak gerek.

Bununla birlikte Gençlerbirliği’nin gelecek sene kadrosunda Arda Güler gibi yetenekli oyunculara şans vermesi kulübün 100’üncü yılındaki şanına yaraşır. Gençlerbirliği altyapısı bir maden ocağı gibi ürün veriyor ama onu da kullanmak gerekiyor.