Gençlerbirliği Altyapısından Yetişen Arda Güler Geleceğin Yıldızı Olarak Gösteriliyor

Gençlerbirliği; yalnızca Ankara’nın değil Türkiye’nin en önemli futbol kulüplerinden birisidir. 90’lı yıllardan bu yana Türk futboluna birçok ismi kazandırmıştır. Altyapısı ile dikkat çeker. Gençlerbirliği’nin altyapıdan yetiştirdiği ve futbola kazandırdığı son isim Arda Güler oldu. Gelin, bu oyuncunun Gençlerbirliği dönemi hakkında bilgi verelim!

Arda Güler Futbola Gençlerbirliği Altyapısında Başladı

2005 yılının Şubat ayında Ankara’da dünyaya gelen Arda Güler’in ileride çok ünlü bir futbolcu olacağını herhalde kimse tahmin etmezdi. Genç futbolcu tahmin edebileceğiniz gibi henüz yolun başında! Ancak, ilerleyen yıllarda tıpkı Arda Turan, Emre Belözoğlu, Nihat Kahveci, Tugay Kerimoğlu gibi ülkemizi Avrupa’da temsil etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Arda Güler’in tıpkı bu isimler gibi top toplayıcılıktan gelmesi bu hikayeyi daha da özel kılıyor.

Arda Güler; 2014 yılında henüz dokuz yaşındayken Gençlerbirliği altyapısına katıldı. Gençlerbirliği Futbol Okulu’nun en gözde oyuncularından birisi olacağını hemen belli etti. 10 Şubat 2018 tarihinde Gençlerbirliği ile Trabzonspor arasında oynanan maçta top toplayıcı olarak görev yapıp yeşil sahalara ilk adımını attı.

Arda Güler’in popülerliği her geçen yıl arttı. Henüz 13 yaşında olduğu dönemde yetenekleri ile konuşulmaya başlandı. Herkes ondan yeni Alex de Souza olarak bahsediyordu. Arda Güler; Gençlerbirliği’nde oynadığı dönemde tıpkı kendisi gibi kırmızı siyahlı takımın altyapısından yetişen İrfan Can Kahveci’yi örnek alıyordu. İleride bir gün onunla aynı takımda forma giyeceğinden habersizdi.

2005 doğumlu futbolcu; çocukluğundan bu yana koyu bir Fenerbahçe taraftarı idi. Bu durumu hiçbir zaman saklamadı. Odasındaki Alex de Souza fotoğrafları ile poz vermeyi ihmal etmiyordu.

Genç Futbolcu 2019 Yılında Fenerbahçe’ye Transfer Oldu

Arda Güler’in Gençlerbirliği Futbol Okulu’ndaki başarısı ve alt yaş milli takımlarına çağrılması farklı kulüplerin de dikkatini çekti. Fenerbahçe; oyuncunun koyu bir Fenerbahçeli olduğunu öğrendikten sonra transfer adına harekete geçti. 20 Şubat 2019 tarihinde Fenerbahçe’ye transfer olan Arda Güler için resmi imza töreni dahi düzenlendi. Başkan Ali Koç; Arda Güler için Gençlerbirliği’ne bonservis ödediklerinden bahsetti. Ancak, söz konusu miktar halen daha açıklanmadı.

Arda Güler; 2020 – 2021 sezonunda ağırlıklı olarak Fenerbahçe U19 takımında görev aldı. 2005 doğumlu olmasına rağmen 2002-2003 doğumlu oyuncular ile aynı takımda oynadı. Yaşça büyüklerin arasında sırıtmadı. Hatta, takımın yıldızı olmayı başardı. Arda Güler; 2021 – 2022 sezonunda Vitor Pereira tarafından A takıma alındı. Fenerbahçe’nin Ağustos ayında oynadığı UEFA Avrupa Ligi ön eleme maçlarında forma şansı buldu.

Genç futbolcu; sezonun ikinci yarısında ciddi bir çıkış yakaladı. Sezon sonuna kadar Fenerbahçe formasını toplam 16 maçta terletti. Oyuna genellikle sonradan girdi. Söz konusu maçlarda üç gol atıp beş asist yaparak dikkatleri üzerine çekti.

Arda Güler; ileride herhangi bir kulübe transfer olduğu takdirde Gençlerbirliği’ne de ciddi bir para kazandırmış olacak.