Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş 74 Yaşında!

5 Haziran 2022 tarihindeki olağan genel kurulda Gençlerbirliği başkanlığına yeniden seçilen Niyazi Akdaş 74. doğum günün kutladı. Efsane başkan İlhan Cavcav döneminde Gençlerbirliği’nde başkanvekilliği görevinin yürüten Niyazi Akdaş, Murat Cavcav’ın başkan olması sonrası görevinden ayrılmıştı.

İlhan Cavcav’ın oğlu Murat Cavcav döneminde kulübün iki defa küme düşmesini ardından 2021 yılında olağanüstü kongreye gidilmiş ve o kongrede Niyazi Akdaş, Gençlerbirliği’nin yeni başkanı olmuştu. 1 yıldır görevini sürdüren başkan, yaklaşık 2 hafta önce gerçekleştirilen olağan genel kurulda 3 yıllığına yeniden başkanlığa seçildi.

Niyazi Akdaş önesi başkan Murat Cavcav
Murat Cavcav

Niyazi Akdaş Döneminde Gençlerbirliği

İlhan Cavcav döneminde borçsuz kulüp olarak bilinen Gençlerbirliği efsane başkanın vefatı sonrasında kötü günler yaşadı. Dönemin başkanı Murat Cavcav’ın izlediği yanlış transfer politikaları sonucunda ”borçsuz kulüp” kimliğini yitiren Gençlerbirliği küme düşmekten de kurtulamadı. 2020 2021 futbol sezonunda 1. Lig’e düşen Geneçlerbirliği olağanüstü kongreye gitmiş ve Niyazi Akdaş başkan seçilmişti.

Kulübe hiç yabancı olmayan, daha önce de kulüp bünyesinde başkanvekilliği yapan Akdaş göreve geldiğinde; ”Sayın Murat Cavcav’ın şerefinden, namusundan, dürüstlüğünden bir nebze şüphem yok. Ama kulübün yanlış yönetildiği kanaatindeyim. Yanlış inanların yanlış fikirler verdiğini ve icraatlar yaptırdığını düşünüyorum. Yoksa Murat Bey son derece ahlaklı bir insandır.” açıklamasında bulunmuştu. Olağanüstü genel kurul sonucunda göreve geldiği zaman bir dönem borçsuz kulüp diye anılan Gençlerbirliği, borçları sebbeiyle transfer yasağı ile karşı karşıya kalmıştı. 2021 2022 futbol sezonunda çok zor günler yaşayan Gençlerbirliği 4 puan farkla kümede kalmayı başardı.

5 Haziran 2022 tarihindeki olağan genel kurulda tek aday olarak girdiği seçim sonucunda yeniden başkan seçilen Niyazi Akdaş böylece kulübün 100. yılında da başkanlık yapma onurunu yaşamış olacak. Yeni görev dağımı da belli olan Gençlerbirliği’nde seçimin ardından Niyazi Akdaş; ‘‘Gençlerbirliği’ne yakışır şekilde bir şirketleşme süreci geçireceğiz. Bugün buraya gelerek yoğun bir katılım gösteren delegelerimize de teşekkür ediyorum. Gençlerbirliği’nin birlik ve beraberlik ile tüm zorlukları aşacağına olan inancım tam. Sezon başlıyor, çok bir zamanımız da kalmadı. Bir an önce transfer yasağını kaldırarak, kadromuzu kurmak istiyoruz. Bu sezon çok güçlü takımlarla yarışacağız. Bu sezon daha zorlu bir lig bizi bekliyor.” sözleriyle öncelikli hedefinin transfer yasağını kaldırmak ve şirketleşme sürecini başlatmak olduğunu açıklamıştı.

Niyazi Akdaş Genel Kurul

Doğum Günü Twitter’dan da Kutlandı

14 Haziran 1948 İzmir doğumlu olan Niyazi Akdaş’ın doğum günü, Gençlerbirliği’nin resmi Twitter hesabından da kutlandı. Gençlerbirliği tarihinin 24. başkanı olan Niyazi Akdaş, aynı zamanda ODTÜ’nün 1970 yılı mezunlarından da birisi. TOBB Döküm Sanayi Sektör Meclisi Başkanlığı ve Avrupa Döküm Sanayicileri Birliği (CAEF) icra kurulu üyeliği görevlerinde de bulunmuş olan Akdaş 2014 yılında Demokrat Parti’nin Dış İlişkiler Başkanı olarak da çalışmıştı. Bugün üzerinde sadece Gençlerbirliği Başkanı apoletini taşıyan Sayın Niyazi Akdaş’ın doğum gününü kutlar, başkanlık görevinde kendisine başarılar dileriz.