Gençlerbirliği Borç İçinde

Türk futbolunun en kendine has ve en klas takımlarından birisi olarak gösterilen, yetiştirdiği futbolcularla futbolumuza büyük hizmetlerde bulunan Gençlerbirliği, efsane başkan İlhan Cavcav’ın vefatından sonra bir türlü toparlanamadı. İlhan Cavcav’ın başkanlığı döneminde Süper Lig’in orta direk takımlarından birisi olan ve her sezon sonunda yapılan açıklamalarda ligin borcu olmayan tek takımı olmasıyla takdir edilen Kırmızı Kara, Cavcav’ın vefatından sonra önce küme düştü şimdi ise borç batağında yüzüyor.

Gençlerbirliği Nereden Nereye

Türk futbolunun en köklü kulüplerinden biri olan ve temsil ettiği değerler ile birlikte futbolumuzun en klas takımlarından birisi olarak gösterilen Gençlerbirliği, eski günlerini mumla arıyor.

Kendisiyle özdeşleşen ve efsaneleşen başkanı İlhan Cavcav’ın vefatından sonra yaşadığı sarsıntıyı bir türlü atlatamayan ve Cavcav’ın dönemindeki başarılı sonuçları almak konusunda büyük zorluklar yaşayan Gençlerbirliği, 29 yıl aradan sonra küme düştüğü Süper Lig’e geri dönmeyi başardı. Ancak bu başarı kalıcı olmadı ve Gençlerbirliği geçtiğimiz sezonun sonunda Süper Lig’e tekrar veda etti.

İlhan Cavcav yönetiminde mali istikrarı önemseyen ve öne çıkaran bir yapısı olan Gençlerbirliği, küme düşme hattından çoğu zaman uzak kalmış ve birkaç kere de üst sıralara tırmanmayı başarmıştı. Bu yönüyle birlikte Süper Lig’in gediklisi olan ve ligde borcu olmayan tek takım olarak anılan Kırmızı Kara, Cavcav’ın vefatından sonra geçen 5 senede ise resmen felaketi yaşadı.

İlhan Cavcav’ın ölümünden sonra takımın başkanlığına seçilen oğlu Murat Cavcav döneminde başlayan borçlanma önü alınamaz bir hale geldi. Murat Cavcav’ın 3.5 sene süren başkanlığında 100 milyon lirayı bulunan kulüp borcu nedeniyle takıma transfer yasağı dahi getirildi.

İlhan Cavcav yönetimlerinde uzun süre görev yapan ve Murat Cavcav’dan sonra kulüp başkanlığı görevine soyunan Niyazi Akdaş, yaptığı açıklamalarda takımın şehirden ve diğer paydaşlardan gereken desteği almadığına dikkat çekti. Akdaş, aynı zamanda İlhan Cavcav’ın vefat ettiği süreçte dahi kulübün kasasında 70 milyon liranın bulunduğunu ve kulübün transferlerle aşırı borçlandığını dile getirdi.

Metin Diyadin’in İstifası

Yaşanan bu borçlanmalar nedeniyle takıma getirilen transfer yasağı kaynak da üretilemediği için bir türlü kaldırılamazken, bu durum Gençlerbirliği’nin çok dar bir kadroyla mücadele etmesine neden oldu.

Nitekim, yaz döneminde takımın başına getirilen Teknik Direktör Metin Diyadin de geçtiğimiz günlerde verdiği istifasında takımın transfer yasağını gerekçe olarak öne sürdü. Gençlerbirliği’nin ara transfer döneminde bahsi geçen transfer yasağını kaldırması pek mümkün gözükmüyor ve takıma getirilecek yeni teknik direktörün bu şartları kabul ederek Gençlerbirliği’nde göreve soyunması gerekiyor.

Bir dönemin efsanesi, tek borçsuz kulübü ve teknik direktörlerin efsane başkan İlhan Cavcav’ın zorlu koşullarına rağmen çalışmaya can attığı kulüp olan Gençlerbirliği, artık transfer yasakları, aşırı borçlanmalar ve bunlara bağlı olarak takımdan ayrılan teknik direktörlerle mücadele ediyor.