Gençlerbirliği Gururla 99 Yıl Devirdi

Türk futbolunun Ankara’dan yükselen Kırmızı Kara çınarı Gençlerbirliği geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 99’uncu yılını kutladı.

Tarihinde birçok başarı barındıran, Türk futbolunun gelişmesine yaptığı katkılarıyla taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin sempatisini kazanan kulübümüz, 99 yıllık mazisinde çok büyük şeyler başardı.

Gençlerbirliği 99 Yıl Önce Doğdu

gençlerbirliği

Şimdinin Atatürk Anadolu Lisesi olan Ankara Sultanisi’nde doğan Gençlerbirliği, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk futbol takımlarından biri oldu.

İddialara göre renklerini Ankara gelinciğinin kırmızı ve siyahından alan kulübümüz, bir diğer iddiaya göre ise bu renkleri kumaş dükkanında başka renk kalmadığı için seçmişti.

Gençlerbirliği’nin ortaya çıkış hikayesi ise hayli ilginçtir. Ankara Sultanisi’nde beden terbiyesi hocalığı yapan Ekrem Bey’in kurduğu okul takımına karşı çıkan gençler, kendi aralarında aynı okulda başka birtakım kurarlar.

Bu gençlerin tamamı kendilerinin resmi okul takımından iyi olduğuna inanmaktadırlar. Üstelik ilk maçı ise Sultani takımına karşı yaparak onları 3 – 0 yenerler ve bir anlamda bu iddialarında haklı olduklarını ispat ederler.

1922 – 1923 futbol sezonunda Ankara Futbol Ligi’ne katılan takımımızın macerası da bu şekilde başlar.

Ankara Futbol Ligi’nde ilk şampiyonluğunu 1930 – 1931 sezonunda kazanan takımımız, bu noktadan sonra Türk futbolunun en büyük takımları arasında adını saydırmaya başlar. Öyle ki 1941 yılına gelindiğinde Türkiye Futbol Şampiyonluğu maçında Beşiktaş ile karşılaşılır.

Beşiktaş’ı 4 – 1 gibi farklı bir skorla yenen Kırmızı Karalar, ilk kez ulusal anlamda bir şampiyonluk elde ederler.

Gençlerbirliği Kulübünün Başarıları

Gençlerbirliği Kulübü, kuruluşundan bu yana Türk futbolunda birçok başarının altına imza atmış ve Avrupa’da dahi ses getirmeyi başarmıştır.

Bu başarıların en büyükleri hiç şüphesiz Türkiye Futbol Şampiyonası’nda kazanılan iki şampiyonluk ve Türkiye Kupası zaferleri.

1941 ve 1946 sezonlarında iki kez Türkiye Futbol Şampiyonu olan Gençlerbirliği, o zamanlar Ankara Futbol Ligi şampiyonu ve İstanbul Futbol Ligi şampiyonunu karşılaştıran maçlardan zaferle ayrılmasını bilmişti.

Türkiye Futbol Şampiyonası’nın 1941 ve 1946’daki finallerinde taraflar aynıdır. Ankara Futbol Ligi şampiyonu Gençlerbirliği ve İstanbul Futbol Ligi şampiyonu Beşiktaş. Bu iki maçı da kazanan Kırmızı Karalar, Ankara’nın medah-ı iftiharı olurlar.

Bu iki şampiyonluktan yıllar sonra müzemize giren ilk ve son kupalar ise 1987 ve 2001’de kazanılan Türkiye Kupası olur. 87’de Eskişehirspor, 2001’de ise Fenerbahçe mağlup edilerek bu zaferler camiaya ve taraftarlara armağan edilmiştir.

Kuruluşundan bugüne tam tamına 47 sezon Süper Lig’de temsil edilen kırmızı siyahlı renkler, ne yazık ki son yıllarda kendini Spor Toto 1. Lig’de buldu.

Şanlı tarihi ve futbol tarihimizdeki önemiyle apayrı bir yere sahip olan Gençlerbirliği, efsane başkanımız İlhan Cavcav’ın ardından toparlanmakta güçlük çekti. Yine de onun ve ondan önceki bütün saygıdeğer başkanlarımızın mirası, bugün hala formamıza işleyen renklerde yaşıyor.

Dileğimiz 99 yılı geride bırakan bu ulu çınarın, 100’üncü yılında adına ve geçmişine yaraşır bir mücadele ortaya koyup eski günlerine dönüş sinyalini Spor Toto 1. Lig şampiyonu olarak vermesi.

Nice yıllara Gençlerbirliği!