İlhan Cavcav’ın Vefatının 5. Yılı

Türk futbolunun ve Gençlerbirliği’nin unutulmaz başkanı İlhan Cavcav, 22 Ocak 2017 tarihinde ebediyete göçtü ve onun gidişinden sonra Gençlerbirliği’nde birçok şey değişti. Efsane başkanın vefatının yarattığı sarsıntı ve oluşturduğu boşluk nedeniyle Gençlerbirliği geçen 5 senede halen kendini toparlayamazken, bu durum Cavcav’ın vefatının dahi doğru düzgün anılamamasına neden oldu.

Efsane Olmadan Geçen 5 Yıl

Türk futboluna, Gençlerbirliği’ne, Kulüpler Birliği’nin kurulmasına ve birçok oyuncunun hayatına yaptığı hizmetler ve dokunuşlarla efsane olarak anılan İlhan Cavcav vefat edeli 5 sene oldu. Ömrünün son demlerinde artık iyiden iyiye hastalanan ve fenalaşan Cavcav’ın bu durumundan etkilenmeye başlayan Gençlerbirliği, Cavcav’ın gidişinden sonra ise tamamen bir çöküşe girdi.

Uzun yıllar boyunca mücadele ettiği Süper Lig’de sene sonunda borcu olmayan tek takım olma özelliğini taşıyan Gençlerbirliği, Cavcav’ın vefatından sonra takımın başına geçen oğlunun döneminde bu başarıyı tekrarlayamadı ve kulübün kasası bomboş kaldı.

Efsane başkanın vefat ettiği sene pek çok iç karışıklığın ve olayın yaşandığı Gençlerbirliği’nde bu durum takımın performansına da sirayet edince Gençlerbirliği çok uzun bir aradan sonra Süper Lig’e veda ettiyse de takım kökleri ve son kalan iyi parçalar sayesinde bir sonraki sezon geri yükselmeyi başarmıştı.

Ancak 2020/2021 sezonunda aynı senaryo tekrar yaşandı ve Gençlerbirliği Süper Lig’e veda etti. Cavcav’ın belki de aklına gelmeyecek ve düşünmek dahi istemeyeceği bir senaryo ile karşı karşıya kalan Gençlerbirliği, yaz transfer döneminde kadrosuna eklemeler yapabildiyse de takıma gönderilen icralar ve ihtarlar nedeniyle transfer yasağı aldı.

Duygusal Video

Efsane başkan 81 yaşında hayata gözlerini yumduktan sonra Gençlerbirliği o kadar çok karıştı ve o kadar çok kriz yaşadı ki Kırmızı Kara’nın efsane başkanını hatırlamak için yapabildiği tek şey duygusal bir video paylaşabilmek oldu.

Vefatının 5’inci yılında bir duygusal video ile anılan İlhan Cavcav, 3 gün sonra bir teknik direktörün takımın önünü açmak gerekçesiyle olduğu iddia edilen ancak transfer tahtasının kapalı olması nedeniyle olduğu da ifade edilen bir istifa dilekçesiyle geldiğini görse kim bilir nasıl tepki verirdi?

Gençlerbirliği, elbette Efsane Başkanın sayesinde var olmadı ve elbette bir gün toparlanacak ancak Cavcav’ın ne kadar önemli bir başkan olduğunu ve her ne kadar daha iyisi istense de bazen olanın korunmasının da ne kadar değerli olduğunu acı bir şekilde anlamış oldu.

Babasından sonra göreve geçen Murat Cavcav dönemi halen çok tartışmalı ve karışık bir dönem. Bu dönemle alakalı olarak yürütüldüğü iddia edilen pek çok dava var ve bir süre daha bu konular konuşulmaya devam edecek ancak babasının bıraktığı mirası hiç iyi değerlendiremeyen Murat Cavcav için eleştiriler hiç bitmeyecek.

Gençlerbirliği’nin Efsane Başkanı İlhan Cavcav ise iyisiyle kötüsüyle her zaman efsane olarak anılacak.