Gençlerbirliği Hocasına Sahip Çıktı

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e veda ederek büyük bir hayal kırıklığı yaşayan ve 4 sezon içerisinde 2 kere küme düşmüş olan Gençlerbirliği’nde sorunlar gün geçtikçe büyüyor. Kırmızı Kara’nın ligin ikinci yarısında aldığı kötü sonuçlar nedeniyle TFF 1.Lig’den yükselebilmeye dair umutları azalırken, bu durumun Metin Diyadin’in istifasına yol açtığına ve hocanın takımdan ayrıldığına dair haberler ortaya çıkmıştı. 26 Ocak 2022’de yapılan sözlü açıklamayla birlikte Metin Diyadin’in istifa ettiği ancak bu istifanın yönetim tarafından kabul edilmediği duyuruldu.

Krizin Gelişi

Türk futbolunun en köklü kulüplerinden birisi olan Gençlerbirliği, efsane Başkanı İlhan Cavcav’ın vefatından sonra bir türlü toparlanamadı ve hem uzun bir süre taşıdığı borçsuz olma unvanını kaybetti hem de Süper Lig’den 1.Lig’e düştü.

Kırmızı Kara’da bu sezon Süper Lig’den düşüldükten sonra alınan karar neticesinde teknik direktörlüğe Metin Diyadin getirilmiş ve Gençlerbirliği çok ideal olmasa da vasat ve hatta vasat üstü sayılabilecek bir performansla ligin ilk devresini kapatmıştı.

Ancak takıma borçları nedeniyle getirilen transfer yasağı Gençlerbirliği’ni çok etkiledi, geliştirilemeyen ve hatta daha da daralan kadronun yaşadığı sıkıntılar da Başkent temsilcisinin sahadan iyi sonuçlar alarak ayrılmasına engel oldu.

TFF 1.Lig’in ikinci yarısında oynadığı 3 maçın 3’ünden de mağlup ayrılarak ligin ikinci yarısında hedeflerine ulaşabilme yolunda ciddi bir yara alan Gençlerbirliği’nde bu durum Teknik Direktör Metin Diyadin’e olan tepkileri arttırırken, Metin Diyadin’in de transfer tahtasının kapalı olmasını gerekçe göstererek istifa ettiğine dair haberler basına yansımıştı.

Metin Diyadin’le Yola Devam

Gençlerbirliği’nde yaşanan bu olaylar neticesinde hem spor kamuoyu hem de Gençlerbirliği taraftarları takımdan veya Metin Diyadin’den gelecek resmi bir açıklamayı beklerken, bu açıklama da 26 Ocak 2022 tarihinde sözlü bir şekilde yapıldı.

Yapılan açıklamaya göre Metin Diyadin, transfer yasağından daha da ziyade takımın önünü açabilmek ve yönetime problem yaşatmamak adına fedakarlık göstererek takımdaki görevinden istifa etti. Bu bağlamda düzeltilerek teyit edilen haberin neticesi ise pek alışılageldik bir netice değildi.

Gençlerbirliği, TFF 1.Lig’de de diğer liglerde de alışık olduğumuz başarısız sonuçların faturasını teknik direktöre yıkma davranışı yerine hocasına güvendiğini ve onun arkasında durulacağını açıkladı.

Gençlerbirliği Kulübü Asbaşkanı Muammer Akyüz tarafından yapılan açıklamada ilk devrede yaşanan sıkıntılara ve kadronun uyumunun geç oluştuğuna dikkat çekilirken, ikinci devrede gelen kötü sonuçların taraftarlar kadar yöneticileri de üzdüğü ifade edildi.

Bununla birlikte Metin Diyadin’in de en az yöneticiler ve taraftar kadar Gençlerbirliği’ni sevdiğini dile getiren Akyüz, yola Metin Diyadin ile devam etmenin Gençlerbirliği açısından da daha faydalı olacağına kanaat getirdiklerini ve hocaya da bunu belirttiklerini açıkladı. Gençlerbirliği’nin asırlık bir marka olduğunu ve tökezlese de düştüğü yerden kalkmaya gücünün olduğunu ifade eden Muammer Akyüz, takıma sahip çıkılmasını istedi.