Gençlerbirliği İkinci Devreye Mağlubiyetle Başladı

Geçtiğimiz sezon veda ettiği Süper Lig’e tekrar yükselebilmek adına yapılanmaya giren ve Metin Diyadin’i teknik direktörlüğe Baki Mercimek’i sportif direktörlüğe getiren Gençlerbirliği, TFF 1.Lig’in ilk devresine iyi bir giriş yapamamıştı. Yeni bir takım kuran ve bu nedenle takım uyumu sağlanana kadar sancılı bir süreç geçiren Gençlerbirliği, sezon ortasında aldığı üst üste galibiyetlerle birlikte ilk devreyi orta sıralarda kapatmayı başarmıştı. Sezonun ikinci yarısında oynadığı ilk maçta ligin zirve yarışındaki ekiplerinden Eyüpspor’a konuk olan Gençlerbirliği, sahadan 1-0 mağlubiyetle ayrıldı.

Gençlerbirliği Eyüpspor’a Diş Geçiremedi

2020/2021 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e geri dönebilmek adına 2021/2022 sezonunda TFF 1.Lig’de mücadele eden Gençlerbirliği, Türkiye’de pek denenmeyen denense de çok başarılı olunamayan sportif direktörlük koltuğuna Baki Mercimek, teknik direktörlüğe de Metin Diyadin gibi isimleri getirmişti.

Diyadin ve Mercimek önderliğinde yeni bir kadro kuran Gençlerbirliği, kadro uyumu sağlanana kadar ekstra puan kayıpları yaşamıştı. Takım arasında uyum sağlandıktan sonra başarılı sonuçlar almayı başaran ve ligin ilk devresini play-off potasına yakın bir yerde bitirmeyi başaran Gençlerbirliği, ikinci devrede ilk devreden daha iyi bir performans göstermeyi amaçlıyordu.

Bu amaç doğrultusunda ligin ikinci yarısındaki ilk maçında zorlu bir maç olan Eyüpspor maçından galibiyetle ayrılmayı hedefleyen Kırmızı Kara, bu hedefini tutturamadı. 9 Ocak Pazar günü saat 19’da başlayan maçta ilk yarıda eşitlik bozulmadı.

İkinci yarıda bu sezon Eyüpspor’a transfer olan ve 1.Lig’de de kariyeri boyunca devam ettirdiği golcülüğüne devam eden Umut Bulut’un 49’uncu dakikasında gelen golüne engel olamayan Gençlerbirliği, maçta başka bir gol olmayınca sahadan 1-0 mağlup ayrılarak Ankara’ya dönmek zorunda kaldı ve ligin ikinci yarısına kötü bir başlangıç yaptı.

Gençlerbirliği’nin Takvimi Zorlu

Metin Diyadin yönetiminde devam ettiği ligde Gençlerbirliği’nin kötü sonuç almasının nedenlerinden birisi de kuşkusuz ilk haftalardaki zorlu takvimdi. Eyüpsporla lige başlayan Gençlerbirliği, sonra sırasıyla Adanaspor, Manisa FK, Ankaragücü, Altınordu, Samsunspor gibi ligin önemli temsilcileriyle karşı karşıya gelmişti.

İkinci yarıda da aynı takvimde mücadele edecek olan Ankara temsilcisi için durumun zorluğu artık çok daha fazla. Ankaragücü’nün zirve mücadelesi adına, Samsunspor’un Gençlerbirliği gibi Play-Off mücadelesi adına ve Altınordu ile Manisa FK’nın üst sıralara tırmanma adına puan kaybına tahammülü kalmadı.

İşte böylesi bir durumda Metin Diyadin ve öğrencilerinin 1-0 mağlup olunan Eyüpspor karşılaşmasını hemen geride bırakıp önce Başkent derbisinde oynanacak Ankaragücü karşılaşmasına sonrasında ise ligin zorlu temsilcileriyle üst üste oynayacağı maçlara odaklanması gerekiyor.

Metin Diyadin’in öğrencilerinin Gençlerbirliği’ni ait olduğu yer olan Süper Lig’e yükseltebilecek yetenek seti ve kapasitesi fazlasıyla mevcut. Artık yapmaları gereken lige daha fazla odaklanmak ve olabilecek tüm puanları toplayıp Play-Off mücadelesinde takımlarını bir üst lige çıkarmayı başarmak.