Gençlerbirliği İvmesini Kaybetti

Bu sezon TFF 1.Lig’de çok sancılı dönemlerden geçen ve bir dönem küme düşme riskiyle karşı karşıya kalan Gençlerbirliği, son haftalarda yakaladığı ivmeyle birlikte yükselişe geçmiş ve bu sayede orta sıralara kadar tırmanmayı başarmıştı. Bununla birlikte Ankara temsilcisinin hiç beklemediği bir skorla Tuzlaspor’a 4-0 mağlup olması takımın moralini ve ivmesini çok bozmuş olacak ki Kırmızı Kara Bursaspor deplasmanında çok gergin bir oyun oynadı ve sahadan golsüz beraberlikle ayrılmaya razı oldu.

Yıpranan Sinirler

Bu sezon TFF 1.Lig’de çok sancılı dönemler geçiren takımlardan biri olan Gençlerbirliği adına 2021/2022 sezonunun pek güzel hatırlanmayacağı kesin.

İddialı ve değerli bir kadro, TFF 1.Lig’de yıldız sayılabilecek isimler ve buna rağmen alınan kötü sonuçlar, ligin ikinci yarısında istifa etmek isteyen ancak müsaade edilmeyen bir teknik direktör derken takımın sinirleri gerçekten yıprandı.

Buna rağmen Kırmızı Kara olabildiğince iyi bir çıkış yakaladı ve üst üste topladığı puanlarla küme düşme hattından orta sıralara kadar tırmanmayı bildi. Bu bağlamda takımın tekrar toparlanabilmesi de Metin Diyadin ve yöneticilerin alkış toplamasını sağladı denilebilir.

Öte yandan Gençlerbirliği’nin bu kadar kötü dönemlerden geçmiş olması takımın kırılgan bir yapıya bürünmesine neden oldu. Örneğin Tuzlaspor karşısında hiç beklenmedik bir biçimde alınan 4 gollü ağır mağlubiyetin takımın sinirlerini çok yıprattığı bir sonraki müsabakada kozların paylaşıldığı Bursaspor karşısında net bir şekilde anlaşıldı.

Maç içerisinde gergin bir tavır sergileyen Kırmızı Kara oyuncularının bu tavırlarından takımın kırmızı kart görmesine kadar pek çok durum zaten bir önceki maçın üstesinden gelinemediğinin göstergesiydi.

Ligin krizdeki bir başka takımı olan ve küme düşme hattında yer alan takımı Bursaspor karşısında alınan golsüz beraberlik normalde kaybedilen 2 puan sayılacaktır ancak bu şartlar adına haneye eklenen 1 puan olarak görülmesi çok daha adil olur.

Takvim Zorlaşıyor

Bununla birlikte Metin Diyadin’in takımı adına risklerin tamamen atlatılmadığını ve takımın hâlâ daha galibiyetlere çok ihtiyacı olduğunu dile getirmekte fayda var. Bu pencereden bakıldığında Bursaspor karşısında bırakılan 2 puan dahi ligin geriye kalan kısmında takım adına çok can sıkıcı olabilir.

Zira bir sonraki hafta Bandırmaspor ile karşı karşıya gelecek olan Kırmızı Kara, sonrasında Denizlispor, Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Ümraniyespor, Menemenspor gibi takımlarla karşı karşıya gelecek. Bu kadar zorlu bir takvim ve ligin her geçen gün daha da çetinleşen dinamikleri içerisinde eline kağıdı kalemi alan taraftarların birçoğu Gençlerbirliği’nin geriye kalan maçlardan kaç puan toplayabileceğini hesaplamakta zorlanacaklardır.

Her takımın bir diğerini mağlup edebildiği, her bir hafta hiç beklenmedik sonuçların çıktığı TFF 1.Lig’de Gençlerbirliği toplayabileceği en çok puanı toplamak ve rakiplerinin de puan kaybını beklemek zorunda.

Zira geriye kalan kısım çok zor geçecek ve takımın işi kolay olmayacak.