Gençlerbirliği Sancıyı Atlattı

Bu sezon TFF 1.Lig’de gösterdiği performansla taraftarını hayal kırıklığına uğratan Gençlerbirliği, bununla da kalmayıp kümede kalma mücadelesi verince oldukça sancılı dönemlerden geçmişti. Metin Diyadin yönetiminde zaman zaman ciddi bunalımlar yaşayan Başkent temsilcisi, bununla birlikte ligin son düzlüğünde gösterdiği performansla hedefine ulaşmayı da başardı. Ligin 37’inci haftasında oynadığı Menemenspor müsabakasında aldığı galibiyetle kümede kalmayı garantileyen Kırmızı Kara, artık 100’üncü yılının hazırlıklarına başlayabilir.

Nihayete Varış

Bu sezon TFF 1.Lig’de oldukça sancılı dönemlerden geçen Gençlerbirliği adına son günlerin oldukça keyifli geçtiğini tahmin etmek pek de güç değil.

Zira Kırmızı Kara hiç beklemediği bir şekilde kendini içinde bulduğu kümede kalma mücadelesini başarıyla tamamladı ve gelecek sezonun planlarını yapmaya başladı. Kırmızı Siyahlı ekip ligin 37’inci haftasında oynadığı Menemenspor maçında aldığı 3-1’lik galibiyetle birlikte kümede kalmayı matematiksel olarak da garantilemiş oldu.

Bir önceki hafta oynanan Büyükşehir Belediye Erzurumspor müsabakasında geriden gelerek aldığı galibiyet sayesinde zaten araya ciddi bir fark koyan Metin Diyadin’in takımı bu müsabakadan 1 puanla veya puansız ayrılmış olsa da son haftaya avantajlı girecekti.

Ancak takımın bu kadar stres yükünü kaldırmaya hiç ihtiyacı olmadı ve Gençlerbirliği Menemenspor’u kelimenin tam anlamıyla sahadan silen bir performansı ortaya koyarak kümede kalmayı başardı. İzmir temsilcisini de bir alt lige gönderen bu müsabakadan sonra Kırmızı Kara 48 puanla 11’inci sıraya yerleşirken, Menemenspor 38 puanla 18’inci sırada saplanıp kaldı.

Ankara temsilcisi ligin 38’inci ve son haftasında kendi taraftarı önünde sahaya çıkacak. Eryaman Stadyumu’nda oynanacak müsabakada Ümraniyespor’u konuk eden Gençlerbirliği bu müsabakayı da tamamladıktan sonra heyecanla beklediği 100’üncü yılının hazırlıklarına başlayacak.

Menemenspor ise gelecek sezon TFF 2.Lig mücadelesi vermek zorunda kalacak. TFF 1.Lig’de oynayacağı son müsabakada Bursaspor’a konuk olacak olan İzmir temsilcisi adına bu müsabaka iki hüzünlü takımın son randevusu olabilir.

5 Dakikada

Öte yandan Menemenspor maçının detaylarına bakıldığında da Gençlerbirliği’nin bu sezon oldukça sıkıntı çektiği bir konuyu başarıyla hallettiğini görmek mümkün oluyor.

Hatırlanacağı üzere Başkent temsilcisi bu sezon pek çok maçta öne geçmesine rağmen puan kaybetmiş veya maçların son dakikalarında yediği goller nedeniyle hüsrana uğramıştı. Menemenspor karşısında oynanan müsabakada ise bu durumun tam tersi yaşandı.

Kırmızı Siyahlı ekip ilk yarısını 1-0 önde kapattığı müsabakada Gökhan Gül’ün kendi kalesine attığı gol nedeniyle üstünlüğünü kaybetti ancak 83 ve 88’inci dakikalarda bulduğu gollerle sahadan galip ayrılmayı başardı.

Bu noktada sezon boyunca yaşadığı sıkıntıların belirli bir kısmını çözmesi sayesinde Gençlerbirliği’nin işinin kolaylaştığını dile getirmekte bir beis yok. Zira takım bir dönem gerçekten çok problemli bir görüntü içerisindeydi ve bu bağlamda işler biraz daha sıkıntılı gitmiş olsa şu an konuşulan mutlu tablo hiç konuşulamayabilirdi.