Gençlerbirliği Süper Lig’e Çıkma Hedefine Ulaşamadı

Ankara’nın en önemli iki futbol kulübünden birisi olan Gençlerbirliği; son olarak 2020 – 2021 sezonunda Süper Lig’de mücadele etmişti. 90’lı yıllardan bu yana Süper Lig’de yer alan ve lige renk katan Gençlerbirliği; geçtiğimiz sezon son dört içerisinde yer alarak küme düşmüştü. Kırmızı siyahlı takımın tek hedefi Süper Lig’e geri dönebilmek idi. Yönetim; bu hedef doğrultusunda güçlü bir kadro oluşturdu. Fakat, Gençlerbirliği; istikrarsız bir performans sergileyerek Süper Lig hayallerini bir yıl daha erteledi.

Gençlerbirliği Ligi Kaçıncı Sırada Bitirdi?

Ankara temsilcisi; bu sezon TFF 1.Lig’de toplam 36 maçta boy gösterdi. Bu maçların sadece 14’ünden galibiyet ile ayrıldı. Altı maçı beraberlik ile tamamlarken 16 maçtan da yenilgiyle ayrıldı. Rakip filelere 44 gol gönderirken kendi kalesinde 54 gol gördü. Sezonu eksi 10 averaj ile tamamlaması; Gençlerbirliği’nin kötü bir sezon geçirdiğini işaret ediyordu. Ankara ekibi; 2021 – 2022 sezonunu 36 maçta elde ettiği 48 puan ile 13. sırada tamamladı.

Herkesin bildiği gibi TFF 1.Lig’i ilk ikide bitiren takımlar doğrudan Süper Lig’e yükseliyorlar. Üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı sırada bitiren takımlar ise play-off mücadelelerine çıkıyorlar. Gençlerbirliği; sezon boyunca ilk altıda yer alma hedefine yaklaşamadı. Genellikle orta sıralardaydı. Küme düşme korkusu yaşamadı. Fakat, sezonu küme düşen takımlar ile benzer puanlarda tamamladı.

Takımın Deplasman Başarısızlığı Dikkat Çekiyordu

Kırmızı siyahlı takım; 2021 – 2022 sezonunda toplam 18 deplasman maçına çıktı. Bu maçların yalnızca beşini kazanabildi. Dört beraberlik ve dokuz yenilgi alarak başarısız bir deplasman performansına imza attı. Bunun yanı sıra, deplasman maçlarında rakip filelere yalnızca 17 gol gönderebildi. Kendi kalesinde ise 28 gol gördü.

Gençlerbirliği; iç saha maçlarında nispeten daha iyiydi. 18 iç saha maçının dokuzunu kazanmasını bildi. İki beraberlik ve yedi yenilgi aldı. İç saha maçlarında 27 gol atarken kendi kalesinde 26 gol gördü.

Takımın sezon boyunca ciddi bir istikrar sorunu yaşadığı söylenebilir. Uzun galibiyet ve yenilgi serileri bu durumu destekliyor. Örneğin, Ankara ekibi; ligin ilk yarısında sırasıyla Boluspor, Balıkesirspor ve Kocaelispor maçlarından galibiyet ile ayrıldı. Ancak, üst üste beş maçı kaybettiği de oldu. Belirli bir istikrar yakalayamayan Gençlerbirliği; bu durumun bir sonucu olarak Süper Lig hayallerine de nokta koydu.

Eleke ve LuaLua Beklentileri Karşılayamayan İsimlerdi

Gençlerbirliği’nin diğer TFF 1.Lig takımları ile karşılaştırıldığında fena olmayan bir kadrosu bulunuyor. Ancak, bazı isimlerin beklenen performanslarından uzak oluşu dikkat çekti. Blessing Eleke; bu sezon yalnızca 24 maçta forma şansı buldu. Bu maçlarda yedi gol atıp bir asist yaparak hayal kırıklığı yarattı. Birinci forvet olarak transfer edilen bir oyuncunun daha çok gol atması gerekiyordu.

LuaLua; 23 maçta bir gol atıp beş asist yaparak hayal kırıklığı yaratan bir diğer isim oldu.