Gençlerbirliği’nde Kalite Eksikliği

Ligin ikinci yarısında oynadığı 3 maçtan da mağlup ayrıldıktan sonra ciddi bir krize giren Gençlerbirliği, 15 günlük arayla birlikte biraz daha sakinleşme fırsatı bulmuştu. Antalya’da sıkı bir kamp yapan ve lige dönüşte oynanacak Ankaragücü maçına hazırlanan Kırmızı Kara, bu hazırlıkların meyvesini alamadı. 6 Şubat 2022 tarihinde Eryaman Stadyumu’nda oynanan maçta Gençlerbirliği Ankaragücü’ne 3-0 mağlup olurken iki takım arasındaki kalite farkı oldukça çarpıcıydı.

Fark Yaratan

Bu sezon çok ciddi bir hayal kırıklığı yaşamaya devam eden ve üst üste kötü sonuçlar alan Gençlerbirliği’nde artık bazı şeylerin çok daha ciddi konuşulacağı günler geliyor.

Zira takım TFF 1.Lig’in ikinci yarısında oynadığı 4 maçta da sahadan puansız ayrılan taraf oldu. Alt sıralardaki takımların da form tutturmaya başladığı bir dönemde yaşanan bu gerileme Başkent temsilcisinin başını ağrıtacak.

6 Şubat 2022 günü akşamı kendi sahasında ezeli rakibi ve ebedi dostu Ankaragücü’nü konuk eden Kırmızı Kara için maç baştan sona bir felaketti. Ankaragücü bundan önceki 3 maçını kazanmış olsa da bu maçların tamamında kilidi açmakta zorlanmıştı.

Ancak Gençlerbirliği’nin davetkâr savunması Ankaragücü’nün gol atabilmesi için gerekli şartları hazırladı. Maçın daha 12’inci dakikasında gol yiyen Gençlerbirliği oyuncuları sanki böyle bir ihtimali hiç düşünememiş gibiydi.

Ligin ikinci yarısında oynanan maçların tamamında mağlubiyet alınması Gençlerbirliği oyuncularının üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuşa benziyor. Maçın 12’inci dakikasında gelen golden sonra oyuncuların suratında çok daha gergin ve endişeli bir ruh hali görülebiliyordu. Nitekim Aaron Tshibola’nın gördüğü kırmızı kartta da bu gerginlik artık en üst düzeye ulaşmıştı.

Gençlerbirliği adına gerek Ankaragücü, gerekse de diğer maçlar adına en önemli eksik fark yaratacak bir oyuncu. Takımda bu sorumluluğu üstlenebilecek oyuncular var ancak bu oyuncular ya sorumluluk istemiyor ya da formda değiller.

Kırmızı Kara’nın Teknik Direktörü Metin Diyadin’in maç sonundaki açıklamalarındaki çaresiz ton da tam olarak bundan kaynaklanıyor. Tecrübeli teknik adam ikinci yarıya berbat bir giriş yapan takımını bu noktadan çıkarmak için çabalıyor. Ancak sahada bu çabanın karşılığını verebilecek bir oyuncu topluluğu görmüyor olabilir.

Genel Durum

Gençlerbirliği adına işler artık hiç ama hiç iyi gitmiyor. Bu takım adına bir teknik direktör değişikliği ilk akla gelen alternatif ancak bundan fazlası da gerekiyor. Zira tıpkı Fenerbahçe’nin Vitor Pereira ile Beşiktaş’ın Sergen Yalçın ile yaşadığı bağ kopmaları Gençlerbirliği’nde de yaşanmış gibi görünüyor.

Takım artık üstünde bir ölü toprağı var gibi top oynuyor. Bu kötü gidişatı durdurabilecek kapasite Metin Diyadin’de var. Ancak hocanın da kendini ve oyununu gözden geçirip takıma nasıl bir ekleme veya çıkarma yapabileceğini düşünmesi gerekiyor.

Tüm bunlardan sonra rahatlıkla söylenebilecek bir şey varsa o da kara bulutların Kırmızı Kara üzerinde biraz daha dolanmaya devam edeceği olabilir.