Gençlerbirliği’nde Temiz Bir Sayfa

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e tekrar veda eden ve TFF 1.Lig’e dönen Gençlerbirliği’nde sular biraz daha durulmuşa benziyor. 2021/2022 sezonunun ilk yarısında kabul edilebilir bir performans sergileyen ve devreyi orta sıralarda kapatan Kırmızı Kara, ikinci yarıyı çok kötü açmış ve 15 günlük ara öncesi oynadığı 3 maçtan da mağlup ayrılarak Play-Off hayallerinden bir hayli uzaklaşmıştı. Bu durumdan kaynaklı olarak teknik direktör Metin Diyadin’in istifasıyla sarsılan Başkent temsilcisi, hocasının arkasında durmuştu. Metin Diyadin ile temiz yeni bir sayfa açan Gençlerbirliği, Kasım ayında kadro dışı bıraktığı 2 oyuncuyu de ana kadroya tekrar dâhil etti.

Sütliman

Türk futbolunun Cumhuriyet ile yaşıt kulübü Gençlerbirliği, artık herkesin de bildiği gibi İlhan Cavcav’ın efsanevi başkanlığı dönemindeki başarılarından oldukça uzak bir kulüp.

Kırmızı Kara, artık çok fazla borcu olan, Süper Lig’de tutunamayan ve bir türlü istikrara kavuşamayan bir takım haline geldi ve bu durum belki de futbolumuzun en klas taraftarlarına sahip olan bir kulübü camiadan uzaklaştırmış oldu.

Ancak bununla birlikte belki de bir kırılma noktası yaratacak ya da en azından taraftarlar için böyle olması umulacak Metin Diyadin ile devam kararı sonrasında Gençlerbirliği’nin politikasının doğru ilerlediğine dair hareketler de basına yansımaya başladı.

Transfer yasağı olan ve birçok oyuncusu Süper Lig ekipleri tarafından paylaşılamayan Gençlerbirliği’nde devre arasında bir transfer yapma imkanı gözükmüyor ve bu durum eldeki kadroyla en iyisinin çıkartılması gerektiğini ortaya koyuyor.

Bununla birlikte 2021 yılının Kasım ayında her ikisi de Gençlerbirliği’nin altyapısından yetişen Rahmetullah Berişbek ile İlker Karakaş kadro dışı bırakılmış ve zaten dar olan kadro daha da dar bir hale gelmişti.

Metin Diyadin’in istifasından reddi ve hocaya verilen güvenoyu ile birlikte takımda yeni bir sayfa daha açıldı ve Gençlerbirliği yaklaşık 3 aydır kadro dışı olan iki oyuncusunu affederek takımla beraber çalışmalara kattı.

Olması Gereken

Performansından memnun olunsun ya da olunmasın Gençlerbirliği Yönetimi, Metin Diyadin’in arkasında durma kararı aldı ve artık tüm camia Metin Hoca’nın bu takımda görevine devam edeceği konusunda ikna olmuş durumda.

Bununla birlikte 3 ay önce antrenmanlarda ve maçlarda yeterli katkıda bulunmadığı gerekçesiyle kadro dışı bırakılan iki oyuncuyla ilgili bu karardan ne oyuncular ne de Gençlerbirliği kârlı çıkamadı. Zaten transfer yasağı olan ve hocasının da bu nedenle istifaya yeltendiği bir kulüp olduğu bilinen Gençlerbirliği’nde dar olan kadronun çok büyük bir kusur veya disiplinsizlik olmadıktan sonra bu şekilde kadro dışı kararlarıyla daha da daraltılmasına gerek yoktu.

Gençlerbirliği, bu sezonu belki de bir nadas olarak görerek gelecek sezonun planlamalarına şimdiden başlamalı. Ancak eğer Metin Diyadin’in takımdan tekrar ayrılmak istemesi ihtimalini de düşünmek zorunda olan Kırmızı Kara, bu planlamaları Sportif Direktör Baki Mercimek’in raporları doğrultusunda yapmalı.