Gençlerbirliği’nden Giresunspor’a Yolculuk

Bu sezon TFF 1.Lig’de çok sancılı dönemlerden geçen Gençlerbirliği, ligde kalabilmeyi ancak sezonun bitimine bir hafta kala aldığı Menemenspor galibiyetiyle  garantileyebildi. Bununla birlikte takım son düzlükte gerçekten iyi işler çıkardı ve kendisini kümede tutan performansı da bu dönemde gösterdi. Bu performans esnasında dikkat çeken isimlerden biri olan Rahmetullah Berişbek ile alakalı olarak da basına haberler yansımaya başladı. Söz konusu haberlere göre bu sezon yükseldiği Süper Lig’e tutunmayı başaran Giresunspor, Kırmızı Kara’nın başarılı oyuncusunu kadroya katmak konusunda bir hayli mesafe kat etti.

Alternatif Oyuncu

Bu sezon TFF 1.Lig’de beklenilen performansın altında kalan Gençlerbirliği, uzun bir süre kümede kalma konusunda tedirginlik yaşadıktan sonra bu sıkıntıyı atlatabilmiş olmanın gururunu yaşıyor.

Kırmızı Kara 37’inci haftada oynadığı Menemenspor maçından aldığı 3-1’lik galibiyetle birlikte ligde kalmayı garantiledi ve gelecek sezon 100’üncü yılını kutlayacak olmanın heyecanıyla planlamalara başladı.

Bununla birlikte Metin Diyadin’in takımının son haftalarda gösterdiği performans tam anlamıyla takdire şayandı. Başkent temsilcisi zaten bir nebze de bu performans sayesinde kümede kalmayı başarabilmişti.

Sezon boyunca problem yaşanan oyunculardan biriyse Rahmetullah Berişbek oldu. 22 Mart 1999 Ankara doğumlu oyuncu bir dönem kadro dışı bırakıldıktan sonra ara transfer döneminde bir iç transfer niteliğinde takıma geri dahil edildi ve sonrasında şans da bulmaya başladı.

Ancak oyuncunun alternatif rolden ileri gidemediği de bir gerçekti. Sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan 23 yaşındaki sağ orta saha oyuncusu, bu sezon 16 TFF 1.Lig müsabakasında 674 dakika süre alabildi.

Gençlerbirliği altyapısından yetişen oyuncu, 2017/2018 sezonunda U21 takımına yükseldikten sonra aynı sezonun devre arasında A takıma yükselen isimlerden biri olmayı başarmıştı. Gençlerbirliği formasıyla şu ana kadar 72 maça çıkan Rahmetullah, bu müsabakalarda 2 gol ve 3 asistlik katkı sağlayabildi.

Oyuncunun yerli pasaporta sahip olması ve sezon sonunda sözleşmesinin sona ermesi de bazı takımları iştahlandırdı. Basında yer alan haberlere bakıldığında bu takımların en önde gideninin Giresunspor olduğu görülüyor.

Maddi Zorluklar

Bu sezon Süper Lig’e yükseldikten sonra tüm sezonu kümede kalma mücadelesiyle geçiren Giresunspor, dar kadrosuna ve yaşadığı büyük krizlere rağmen bu mücadeleyi başarıyla tamamladı.

Yeşil Beyazlı ekibin bu sezon ödemeler konusunda yaşadığı sıkıntılar özellikle yabancı oyuncularıyla davalık olmasına yol açarken, gelecek sezona nasıl bir kadro kurulacağı da merakla bekleniyor. Bununla birlikte Rahmetullah Berişbek gibi alternatifler ister istemez transfer komitesini iştahlandırıyor olmalı.

Zira oyuncu bonservissiz bir biçimde gelecek. Bununla birlikte Türk futbolunun can sıkıcı ama gerçek olan durumlarından birisi de yerli oyuncuların maaş konusunda yabancılar kadar yönetimleri zorlamıyor oluşu.

23 yaşındaki oyuncunun takıma dahil edilmesi bu bağlamda hemen hemen hiçbir risk barındırmıyor ve bu anlaşmanın yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.